Az első jó hírünk, hogy nem haltak ki a retró kártyajátékok, sőt! A Veterán magazin egyszerre két paklival is szolgál a régi, illetve közepesen régi autók kedvelőinek, a Piatnik gondozásában adták ki az egyenként harminckét lapot számláló Oldtimer, illetve Youngtimer csomagot.
Ezek öt-hatszáz forintos áron szerezhetőek be, de ha valaki megrendeli az OT&YT magazint, akkor egyet ajándékba kap. Ha ennél egyedibb csomagot ajándékoznánk, az apróhirdető oldalakon 2000 ezer forinttól induló áron kínálják az Offset Játékkártyanyomda hiánytalan régebbi kiadású kártyacsomagjait.
Az autómodell is kedves ajándék lehet, itt egyből két irányban is gondolkodhat az ajándékozni vágyó. Egyrészt vannak azok a nagyra nőtt gyerekek, akik
hajdanvolt autóikat szeretnék még egyszer magukénak tudni.
Mivel azonban a biztosítás, karbantartás és vizsgaköltségek nem teszik lehetővé az 1:1-es méretarányú birtoklás örömét, maradnak a modellek.
Jó hírünk van: ma már a volt szocialista autók modelljei is könnyen beszerezhetők, többféle kidolgozottsági szinten. Az IXO, illetve annak egyszerűsített változata,
az IST autómodelljei például 1:43-as méretarányban kaphatóak
a legtöbb apróhirdetési oldalon, bliszteres kiszerelésben, 2000 és 10 000 forint közötti áron. A Wiking, Minichamps, Hongwell és Herpa modelljei ennél kisebbek, 1:87 körüli méretarányúak.
A régről, jól ismert Matchbox, Majorette, Siku és Hot Wheels modellek közül a német Siku tartósságával, a Majorette szellemes megoldásaival, a Hot Wheels pedig extrém megformázású tuningautóival hoz egyedit, az 1:50-1:62-es tartományban. Ha valaki ezeket gyűjti, akkor belőle a minél régebbi évjárat mellett a karcmentes állapot és az esetlegesen még meglévő csomagolás válthatja ki az „aha-érzést”.
Eredeti Matchboxok a negyvenes évek óta készülnek, a régebbi darabokon még a Matchbox felirat nélkül, helyette a Made in England by Lesney felirat, később pedig a Lesney Products olvasható.
Ha ilyenből találunk szép állapotút, adjuk ajándékba nyugodtan,
garantáltan örömöt szerzünk vele a gyűjtőnek. A régebbi Matchbox sorában különleges sorozatokat is kiadtak.
Ilyen volt például a Yesteryears, ami a nyolcvanas években az akkor 80-90 éves antik autókat mintázta meg, vagy a hetvenes évekbeli Rolamatics, amelyeknél a kerék forgó mozgása segítségével egy plusz mozgó alkatrész (pl. ventilátor) került a kisautóra. A Super Kings pedig a legtöbb Matchboxtól eltérően 1:40 körüli méretarányban készült: ezek sem túl gyakoriak ma már, így a gyűjtők figyelmére érdemesek.
A modellautók másik célcsoportja nem csupán egy-egy típust szeretne birtokolni: ők a hardcore gyűjtők. Ha ilyet szeretnénk megajándékozni, akkor elengedhetetlen az előzetes kutatómunka. Azt kell valahogy megtudnunk, hogy pontosan milyen elv szerint építi gyűjteményét, hiszen a szenvedély tárgya márka, méretarány és gyártó szerint egyaránt tagozódhat.
Reneszánszukat élik manapság a régről megmaradt szocialista játékautók is. Az egyik a Debreceni Műanyagipari Szövetkezet által gyártott faros Ikarus busz, ami hiánytalan,
szép állapotban manapság húszezer forint körüli összegért kapható.
Hasonló gyártmány a jellemzően sárga, még ritkább Dutra traktor. Kedvelt típus az NDK-beli Anker játékgyár Wartburg 353-as irányítós autója is, ami szintén hasonló árakon megy az apróhirdetési oldalakon. Ezek egyszerű műanyag játékok, amelyek magas árukat a mostanra negyven-ötven éves hajdani gyerekek nosztalgia iránti hajlamának köszönhetik.
Ha gyerkőcöt szeretnénk megajándékozni, akkor tényleg a csillagos ég a határ. A pedálos autók Szent Grálja manapság a pedálos Moszkvics vagy a sokkal ritkább Lada, amelynek eredeti állapotú, vagy olyan szintre felújított példányaiért akár hatvanezer forintot is elkérhetnek.
Ennél olcsóbb egy akkuval hajtott új gyerekautó.
Nagyon akciósan, interneten rendelve már húszezer forint alatt is hozzáférhető, persze egy igazán jó minőségű Peg Perego gyártmányú kiskocsi ennél jóval drágább.
Nagyobbacska gyereknek adhatunk rádió-távirányítással (RC) működő modellautót is. Egészen kicsiknek nem érdemes, mert ők kézzel fogják tologatni, ami pillanatok alatt gajra teszi majd a viszonylag érzékeny, kormányozható első futóművet. Ezek az autók az Auchanban, Tescóban akciósan már egy-két ezer forintért is kaphatóak, de egy jobb minőségű darab ára simán mehet tízezer forint fölé is.
A belső égésű motorral szerelt RC viszont már nagyon nem gyerekjáték. Az egy dolog, hogy
egy ilyen autó 30-40 kilométeres óránkénti sebességgel száguldva
simán ledönt a lábáról egy felnőttet is, az alkatrészek drágasága, a speciális üzemanyagigény és a szerszámot-szaktudást igénylő összeszerelés-beállítás igénye miatt ez már igen komoly hobbi, ahol laikusként legfeljebb csak pontosan összeírt beszerzési listával érdemes elindulnunk ajándékot venni.
Az autós társasjáték szintén előfordulhat a kívánságlistán. A HABA által kínált Monza autós társas 6300 forintért autós megoldás a dobókockás-lépegetős ki nevet a végénre. Személyes kedvencem a Qercetti által kínált kilencrészes, összerakható modell, ami egy ötéves gyerkőc szintjén magyarázza el
a klasszikus meghajtású gépkocsi működési elvét.
Törékenynek tűnik, de higgyék el, mert próbáltuk: igen strapabíró szerkezet, azonban sajna nem olcsó: közel tízezret kérnek érte.
Bár nem kerekeken gurulnak, azért a témához tartoznak a mostanában egyre népszerűbb drónok is. Az ilyen repülő alkalmatosságokért a magamfajta 30-40 éves fickók gyerekkorukban ölni tudtak volna, most azonban ötezer forintos induló áron beszerezhetőek szinte bármelyik játékboltban.
Ezek a minihelikopterek nagy örömet szereznek felnőttnek és gyereknek egyaránt, a komolyabb eszközöket pedig egy go-próval kombinálva egyedülálló felvételeket készíthetünk vele a szűkebb-tágabb környékről, persze csak addig, amíg egy morózusabb természetű szomszédunk elő nem kapja a csúzliját.