I. A kombinatorika mĂşltja Ă©s jelene
Hallunk nĂ©ha olyan állĂtásokat, hogy a magyar matematika világhĂres. Igaz ez? Ki merem jelenteni, hogy igen. Persze egy tĂzmilliĂłs nemzet nem vetekedhet az amerikaiakkal, oroszokkal, sĹ‘t az angolokkal, nĂ©metekkel, franciákkal sem. A hasonlĂł mĂ©retű nĂ©pek közĂĽl talán csak a lengyelek versenytársaink. KicsinysĂ©gĂĽnk miatt csak a matematika nĂ©hány terĂĽletĂ©n tudunk kiemelkedĹ‘t alkotni. De ott igen! Ezek a kiemelkedĹ‘ terĂĽletek korszakrĂłl korszakra változnak. Az utĂłbbi fĂ©l Ă©vszázadban a kombinatorika ilyen terĂĽlet volt. Erre az állĂtásra fogok most nĂ©hány "bizonyĂtĂ©kot" szolgáltatni. A magyar matematikának más terĂĽleteken is vannak, voltak kiemelkedĹ‘ eredmĂ©nyei, egyĂ©nisĂ©gei, de Ă©n most csak a kombinatorikárĂłl fogok beszĂ©lni, mert egyrĂ©szt azt nagyjábĂłl el lehet mondani nem matematikusoknak is, másrĂ©szt ahhoz Ă©rtek.
A kombinatorika már a 16. században megjelent, de igazi fejlĹ‘dĂ©snek csak a 20. században indult - jelentĹ‘s rĂ©szben magyar matematikusoknak köszönhetĹ‘en. A második világháborĂş elĹ‘tt Ă©s után sok szĂ©p eredmĂ©ny szĂĽletett. Ezeket azonban nem az alkalmazások kĂ©nyszerĂtettĂ©k ki. A megoldott problĂ©mák többnyire játĂ©kosak, fejtörĹ‘ jellegűek voltak: Ă©rdekesek Ă©s nehezek, vagyis nagy kihĂvást jelentettek. ErdĹ‘s Pál az egyik fontos eredmĂ©nyĂ©t 1938-ban találta ki, de csak 1961-ben jelentette meg, mert Ăşgy gondolta, hogy azt mások nem tekintik matematikának. Amikor a számĂtĂłgĂ©pek megjelentek, nĂ©hány Ă©v után kiderĂĽlt, hogy a kombinatorikát, más nĂ©ven a vĂ©ges matematikát igĂ©nylik. Akkor indult be az igazán rohamos fejlĹ‘dĂ©s. És a magyar matematika azĂłta is tartja helyĂ©t e terĂĽleten. Itt dolgozik, illetve dolgozott kĂ©t olyan világhĂressĂ©g, mint a Mindentudás EgyetemĂ©nek egy korábbi elĹ‘adĂłja, Lovász LászlĂł Ă©s ErdĹ‘s Pál. A kombinatorikát sokan máig "magyar tudománynak" tartják a világban. Az 1970-es, 1980-as Ă©vekben volt egy amerikai mondás - recept arra, hogy hogyan csináljunk számĂtástudományi tanszĂ©ket: "1. VĂ©gy egy magyart!"
Videó: Erdős Pál-portré (részlet)
Forrás: zalafilms.com
ElĹ‘adásomban az utĂłbbi 50 Ă©v fontos magyar kombinatorikai eredmĂ©nyeibĹ‘l válogattam saját ĂzlĂ©sem szerint, Ă©s aszerint, hogy mit lehet itt rövid idĹ‘ alatt elmondani. Mindegyik legalább 30 Ă©ves. Ennyi idĹ‘ kell, hogy egyĂ©rtelműen kiderĂĽljön egy matematikai eredmĂ©ny fontossága.