A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Valószínűleg az idei lesz az eddigi legforróbb év a világon

Budapest, 2015. július 17.
A hőség miatt a s szökőkútnál hűsölők a Szabadság téren, Budapesten 2015. július 17-én. Erre a napra az Országos Meteorológiai Szolgálat Budapestre, Pest, Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Heves, Komárom-E
Budapest, 2015. július 17. A hőség miatt a s szökőkútnál hűsölők a Szabadság téren, Budapesten 2015. július 17-én. Erre a napra az Országos Meteorológiai Szolgálat Budapestre, Pest, Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Heves, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megyére hőségriadót, vagyis a legmagasabb fokú, piros figyelmeztetést adott ki, a többi megyére másodfokút. Az előrejelzések szerint a következő napokban erősödik a felmelegedés, 38-39 Celsius-fok is lehet. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Vágólapra másolva!
Valószínűleg 2015 lesz az eddigi legforróbb év a világon az éghajlati mérések 1880-as kezdete óta - közölte szerdán a Meteorológiai Világszervezet.
Vágólapra másolva!

A január elejétől október végéig tartó időszakban a globális átlaghőmérséklet jóval magasabb volt, mint bármely azt megelőző 12 hónapban. A kutatók szerint a 2011-től 2015-ig tartó ötéves periódus ugyancsak az eddig mért legmelegebb volt a világban.

Az idei lehet a legmelegebb év 1880 óta, ekkor kezdtük el az éghajlati méréseket

Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Az El Nino és mi vagyunk a felelősek

A hőmérséklet-emelkedést a Csendes-óceán trópusi felszíni vizeinek felmelegedését okozó El Nino légköri jelenség és az ember okozta globális felmelegedés számlájára írják a szakemberek - olvasható a BBC News honlapján. A Meteorológiai Világszervezet szerint a január és október közötti adatokra alapozott becslések azt mutatják, hogy a

2015-ös globális földfelszíni hőmérséklet 0,73 Celsius-fokkal haladta meg az 1961 és 1990 közötti átlagot.

A 2011 és 2015 közötti rekordidőszak pedig 0,57 Celsius-fokkal volt az 1961 és 1990 közötti átlaghőmérséklet felett.

Az üvegházhatás veszélyesebb

A WMO szerint az üvegházhatású gázok légköri koncentrációja új magasságokba szökellt. Az északi féltekén idén lépte át először a 400 ppm (milliomod térfogatrész) értéket a szén-dioxid átlagos légköri koncentrációja a tavaszi hónapok során. A kutatók rámutattak arra, hogy az ember általi üvegházhatású gázkibocsátás nyomán az éghajlati rendszerben felhalmozódó energia több mint 90 százalékát az óceánok nyelik el.

Így festene Rio 2100-ban, ha hasonló ütemben folytatódna a globális felmelegedés Forrás: Climate Central

Nem csak mi okozzuk

Az 1950 óta mért három legerősebb egyikeként emlegetett idei El Nino hatására a Csendes-óceán trópusi felszíni vizeinek hőmérséklete 1 Celsius-fokkal melegebb az átlagnál. Az előrejelzések szerint a légköri jelenség hatásait még erősebben lehet majd érezni 2016 elején.

Hőhullámok sújtották a világ számos részét:

India több területén 45 Celsius-fok felett volt az átlagos maximális hőmérséklet. Ugyancsak szélsőségesen forró időszakokat élt meg Európa, Észak-Afrika, a Közel-Kelet és más területek is.

A WMO szerint az elmúlt öt év szélsőséges időjárási jelenségei, különösen a magasabb hőmérsékletekhez kötődők előfordulási gyakorisága jelentősen megnövekedett az ember okozta klímaváltozás eredményeként.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!