A fajok felét élőhely-változtatásra kényszeríti a klímaváltozás

virginiai oposszum
Virginiai oposszum
Vágólapra másolva!
A világ növény- és állatfajainak felét élőhely-változtatásra kényszeríti a klímaváltozás.
Vágólapra másolva!

Több ezer faj adatainak tudományos értékelése szerint a vándorlási folyamat a sarkvidékek irányába és a magasabban fekvő területek felé indult el világszerte - mondta Camille Parmesan, a brit Plymouth Egyetem munkatársa szerdán az ausztráliai Hobartban lévő Tasmaniai Egyetemen tartott világkonferencián.

Az oposszumot már most rendkívül fenyegeti a klímaváltozás Forrás: Cody Pope/Wikimedia Commons

A Föld felmelegedésének hatásait tanulmányok százai mutatták ki. A fáktól a füvekig, az emlősöktől a rovarokig és korallokig minden nagy növény- és állatfaj érintett.

Eltolódik a vonulási időszak

Az elterjedési területek eltolódása mellett más változások is tapasztalhatók: a fajok mintegy kétharmada a virágzás vagy a szaporodási időszak korábbra tolódásával reagál a felmelegedésre. A vándormadarak esetében a vonulási időszak eltolódása figyelhető meg,

egyes fajoknál pedig az átlagos testméret is csökkent.

Parmesan szerint azok a leginkább érintett fajok, amelyek kizárólag bizonyos különösen érzékeny területeken honosak, vagy amelyek már eddig is szenvedtek olyan emberi tevékenység okozta hatásoktól, mint a szennyezettség vagy az élőhely csökkenése.

A vándormadarak útvonalát változtatja meg a felmelegedés Forrás: MTI/Komka Péter

Az oposszum nagy bajban van

"Ezen sérülékeny fajok helyzetének javítása nem mindig lehetséges a klímaváltozás miatt" - figyelmeztetett a veszélyre a szakértő. Parmesan példaként említette az Ausztrália trópusi hegyvidéki területein élő oposszumot, amelynek

létét már most súlyosan fenyegeti a klímaváltozás.

Más fajok pedig azért veszélyeztetettek, mert a növekvő városiasodás korlátozza élőhely-változtatási lehetőségeiket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!