A klímaváltozás körül zajló vita szinte minden frontján gyökeresen ellentétes álláspontot foglalnak el az eltérő politikai meggyőződésű szavazók az USA-ban – hozta nyilvánosságra legfrissebb felmérése eredményeit a Pew Research Center közvélemény-kutató intézet.
A liberális demokrata és a konzervatív republikánus válaszadók másképp ítélik meg a klímaváltozás okait és a rá adandó megfelelő válaszlépéseket, és nem egyformán bíznak meg a témát kutató tudósokban sem.
A több mint 1500 amerikai szavazókorú polgárt megszólaltató felmérés szerint a bal- és a jobboldal a klímaváltozás tekintetében teljesen más szemüvegen keresztül látja a világot. A demokraták a tudósokat és az általuk végzett kutatást általában pozitívan és bizalommal értékelik, míg a republikánusok sokkal inkább gyanakvással és szkepszissel tekintenek a klímakutatók által szolgáltatott adatokra és eredményekre. Mindez a számok tükrében:
Ugyanakkor a konzervatív republikánusok bizalmatlansága kimondottan a klímakutatókra és nem a tudományos társadalom egészére irányul, ugyanis politikai irányultságtól függetlenül a válaszadók többsége kifejezte abbéli hitét, hogy a tudósok általánosságban a köz javára munkálkodnak. Azok a republikánusok továbbá, akik maguk is aggódnak a globális felmelegedés miatt, kedvezőbben vélekedtek a klímakutatásról.
A liberális demokraták között jóval elterjedtebb az a meggyőződés, hogy a klímaváltozás károsítani fogja a környezetünket. A körükben 10-ből 6-an ítélik nagyon valószínűnek, hogy a globális felmelegedés súlyosabb szárazságokat és pusztítóbb viharokat hoz majd, megtizedeli az állat- és növényvilágot, és a tengerszint emelkedése folytán veszélybe sodorja a kontinensek partvidékeit.
A konzervatív republikánusok között azonban 10-ből csak 2-en akadnak, akik szerint e fenyegetések közül bármelyik komolyan veendő; a többiek szerint a veszély „nem túlzottan" vagy „egyáltalán nem" valószínű.
A megosztottság nyilvánvaló annak megítélésében is, hogy vajon célzott politikával és egyéni döntésekkel mennyire eredményesen vehetjük fel a harcot a klímaváltozás okozta problémákkal szemben. A liberális demokraták sokkal inkább hisznek benne, hogy mind a politika révén, mind egyéni szerepvállalással hatékonyan léphetünk fel a felmelegedés ellen. A mérsékelt és liberális republikánusok, illetve a mérsékelt és konzervatív demokraták nézeteikkel köztes helyzetet foglalnak el a politikai paletta szélsőségeit képviselők között. Ismét csak a számok nyelvére fordítva:
A demokraták több mint háromnegyede szerint a klímakutatóknak szót kell kapniuk a klímaváltozás kezelésére vonatkozó politikai döntések megvitatásakor, de még a republikánusok fele is elfogadja, hogy a tudósoknak beleszólást kell adni ezekbe az ügyekbe.
Érdekes módon a válaszadók általános tudományos tájékozottsága nem mutatott összefüggést az éghajlatváltozás terén elfoglalt álláspontjukkal. Sajátos – és talán kissé ijesztő –, hogy a politikai hovatartozás sokkal erősebben meghatározta a klímaváltozással, illetve az azt kutató tudósokkal kapcsolatos véleményeket, mint az illető tudományos felkészültsége.
„Azok a demokraták, akik magas pontszámot kaptak tudományos háttérismereteikre, még a saját politikai csoportjukon belül is nagyobb valószínűséggel vélekedtek úgy, hogy a Föld az emberi tevékenység nyomán melegszik, a tudósoknak jól kialakult képük van a jelenség okairól, és ezeket hiteles módon tárják a nyilvánosság elé. Ugyanakkor a tudományban jártas republikánusok sem inkább, sem kevésbé nem vallották ezeket a nézeteket, mint a tudományosan képzetlenebb ideológiai társaik.
Tehát az emberek politikai meggyőződése mélyen befolyásolja azt, ahogy a saját tudományos ismereteik a klímaváltozással és a klímatudósokkal kapcsolatos nézeteikben tükröződnek" – összegezte Cary Funk, a Pew Research Center kutatásvezetője.