Elég rettentő pedig ez az első mondata folytatás nélkül is. Persze, A helység kalapácsa műfajparódia, az antik eposz minden, kifordított kellékével. Van – lesz – itt átlagon felüli hős, maga a címszereplő, a Szélestenyerű Fejenagy, ez egyébként mindjárt állandó jelző is, akárcsak a „béke barátja” Bagarja, Szemérmetes Erzsók, vagy a „fondor lelkületű egyházfi” elnevezések, ők egyébként ekkor mind a világot jelentő díszletponyva mellett álldogálnak bőröndjeikkel, kissé megszeppenve és értetlenül nézik a kapkodva sürgő-forgó Petőfit és várnak a színre lépésre, az enumerációra, vagyis seregszemlére. És lesz alkalom késleltetésre is, nem is egyszer, de erről majd később.
Mindezt megtanultuk már az általános iskolában, tudja tehát a művelt néző, hogy a „Szeretnek engem az istenek” maga az invokáció, az istenek megidézése, (burkolt) segítségkérés. Viszont talán kevesebben emlékeznek a régi görög mondásra, hogy akit az istenek szeretnek, hamar magukhoz szólítják – nem él sokáig. Éppenséggel ez várt Petőfire is, ki tudja, hogy 1844-ben, amikor az első kiadott munkáját, A helység kalapácsát éppen ezekkel a szavakkal kezdte, volt-e erről sejtelme.
Aki pedig ismeri Vidnyánszky Attila rendező munkáit, azt is tudja, mit lát: ahogyan éppen megszületik a színház. Így, az első mondattal és mondatból kiindulva, a teret és a játékot is a néző előtt, fokozatosan felépítve kezdődik egy másik Petőfi-előadása, a csodálatos János vitéz is (2014-ben mutatták be és máig műsoron van). A helység kalapácsa azzal a jókora lépéssel megy tovább, hogy a nézők személyesen sem maradnak ki mindebből, és hogy ezt mennyire nem csak a gyerekek élvezik, bizonyítja, hogy senki nem volt, aki ne vett volna lelkesen részt a játékban, sőt, jobbra előttem egy férfi nem is akarta visszaadni a kalapácsot, amelyet korábban rábíztak, hogy rejtené el. Ifj. Vidnyánszky Attila ennek láthatóan megörült, „Tényleg eldugta!” felkiáltással már ugrott is fel a széksorok közé, előhalászni a címbeli szerszámot. Petőfi Sándor esetében nagyon is adekvát ez a (igen, tudjuk: elidegenítő) forma, hiszen a vándorszínész-poéta maga is átélte, hogy mit jelentett színésznek lenni a korabeli, ekhós szekeres, vidéki színházi világban, ahol a társulat minden tagja egyidejűleg volt színész, díszletmunkás és jelmezkészítő.
És nagyon is adekvát ez a kezdés a beregszászi Illyés Gyula színház társulatának esetében. Az enumerációra váró színészek többsége tinédzserként jelen volt az első pillanattól, amikor Vidnyánszky megalapította a színházát, csak éppen ház nem volt hozzá, de akkor is játszottak mindenütt, pajtában, csűrben, falu főterén, csak, hogy az emberek halljanak magyar szót a színpadon – már ahol volt – Kárpátalján. Mintha nem is telt volna el majdnem kétszáz év azóta, hogy Déryné volt a jelképe és sztárja a vándorszínészi életnek, csakhogy az a korszak közben hősi aranykorrá magasztosult, megszépítette a Liliomfihoz hasonló filmek és színdarabok, meg persze Petőfi színészetről szóló verseinek romantikus nosztalgiája. 1993-ban Beregszászban Vidnyánszky társulata éppen úgy fázott a fűtetlen „próbatermekben”, és – színészektől tudni – ha a szülők nem küldtek hazulról ennivalót, pénzt, ugyanúgy éheztek, mint a 19. századi elődeik, csak éppen átélni nyilván kevésbé romantikus.
Déryné egyébként éppen 200 évvel a beregszászi magyar színház megalakulása előtt született, és az örökségét tovább vivő társulat nem egy tagja részt vesz a róla elnevezett programban, amelyet Vidnyánszky Attila 2020 tavaszán, a covid-járány kitörése előtt nem sokkal hozott létre. A Déryné-program célja ugyanaz, mint az ekhós szekerek korában volt: színházat vinni a legkisebb zsákfaluba is, játszani pajtában, templom előtti téren, művelődési házban, iskolai tornateremben, hogy az ott élőket is elbűvölhesse ez a különös, színes és mesés, mégis annyira vigasztaló álomvilág. Megint csak a színészektől hallani: amint megérkeznek, az összes környező falu kiürül, mert mindenki megy megnézni, mondjuk éppen a Déryné ifjasszonyt, és megrendítő számukra látni, milyen élmény ez olyan emberek számára, akik esetleg még életükben nem láttak színházi előadást.
Nincs még vége, a folytatáshoz lapozzon!