Kerüld el a hólyagrákot, egyél sok zabpelyhet!

Vágólapra másolva!
Az alacsony szelénszint magas hólyagrák-kockázattal párosul - állapították meg Dr. Núria Malats és a Spanyol Nemzeti Rákkutató Intézet munkatársai.
Vágólapra másolva!

A szelén egy nyomelem, mely számos fehérje aktivitásához szükséges (szelenoproteinek), ezek zöme az antioxidáns folyamatokban tölt be fontos szerepet, kivédve az oxigén-szabadgyökök károsító hatását. A szelén táplálékkal bevihető, egyes növények és növényi magvak tartalmazzák, valamint azok az állatok, melyek elfogyasztják ezen magvakat, illetve vannak szelénnel dúsított élelmiszerek.


Hét korábbi publikáció eredményeit felhasználva Malats és munkatársai metaanalízist végeztek, mely a szérum és a láb körmeinek szeléntartalmát, illetve a húgyhólyag kockázatát célozta. Az adatok zöme amerikai egyénektől származott, de belga, finn és holland eredményeket is felhasználtak.


A kutatók szerint a szelén védő hatású, főként hölgyek esetén. A nemi különbséget az ásványi anyagok eltérő eloszlásával és felhalmozódásával magyarázták.


A táplálék szeléntartalma attól függ, hogy a talajban, ahol a növény termett, illetve ahol az állat legelt, mennyi volt a szelén. A termőtalaj szeléntartalma hazánkban sajnos igen alacsony. Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy elég mennyiségű szelént viszünk be a szervezetünkbe, akkor érdemes magas szelén tartalmú ételeket, például zabpehelyet, a barna rizst és fokhagymánat fogyasztani. Nem árt tudni azt sem, hogy az E vitamin nagyban fokozza a szelén hatását.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!