A betegség során a méhnyálkahártya növekedése rendellenessé válik, és a méh belsejét képző szövet (endométrium) beágyazódik a méhen kívül is. Legtöbbször a méh körül a nemi szervekben, mint például a petefészekben. Ritka esetekben a belekbe és a májba is beágyazódhat. Normális körülmények között ez a szövet csak a méhben található és havonta, a hormonok hatására, megvastagszik és lehámlik. Ha ez a szövet a testben máshol található, ugyanez a folyamat megy végbe, viszont a lehámlott szövet nem tud a testből eltávozni. A csak Angliában több mint 1 millió nő életét megkeserítő betegség kínzó fájdalmat, nehéz menstruációs időszakokat és akár meddőséget is okozhat - írja a BBC.
Nem gyógyítható
Lauren Roberts esetében már volt példa arra is, hogy nyolc hónapon keresztül folyamatosan vérzett, és mióta endometriózissal küzd, napi rendszerességgel jelentkeznek nála erős fájdalmak. A fiatal lány nőgyógyásza már felhívta Lauren figyelmét arra, hogy előbb-utóbb nem lesz más választása, mint a méheltávolítás, mert a betegség igen súlyos formájával áll szemben. Lauren azonban még reménykedik abban, hogy édesanya lehet egyszer, ezért szeretne minél előbb 11000 fontot összegyűjteni, hogy finanszírozni tudja lombikbébi programját.
A nők 10-15 százalékát érinti
Az endometriózis bár gyakori nőgyógyászati megbetegedés, a nők kb. 10-15 százalékát érinti, mégis keveset hallani róla. A betegséggel szemben ma még semmilyen gyógymódot nem ismer az orvostudomány, csupán a tünetek enyhítésére és időleges megszüntetésére van egyelőre mód. Az angol lány esetében már két műtétre is sor került, amelyek során eltávolították a rendellenesen nőtt méhnyálkahártyát, egy újabb beavatkozás azonban már a termékenységére is hatással lehet.