A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
0
HUNMuhari Eszter
19:25VívásEszter Muhari-Auriane Mallo-Breton
HUNMuhari Eszter
20:40VívásEszter Muhari-Nelli Differt
HUNMagyarország
21:44ÚszásSzabad 4 x 100m
HUNPóta Georgina
22:15AsztaliteniszGeorgina Pota-Xiaona Shan
NyílNyíl

Egészséges, de nem csodaszer a szójatej

Vágólapra másolva!
Főleg a vegetariánusok vártak a szójatejben lévő különleges fehérjék és növényi ösztrogének fogyasztásától kedvező eredményt abból a szempontból is, hogy csökkenthető vele a szívinfarktus esélye. Korosodó nők ilyen irányú vizsgálata azonban nem jelzett semmiféle kedvező változást a szójatej hatására - adta hírül a Nutrition Research legújabb tanulmánya.
Vágólapra másolva!

A szójából készült ételek-italok akkor lettek igen népszerűek, amikor ismertté vált, hogy azokban az országokban, ahol a szója alapvető élelmiszer - például Japánban és Kínában -, a rosszindulatú daganatoknak több formája ritkábban fordul elő, mint Európában.

A szójatej táplálkozási szempontból nagyon hasonlít a tehéntejhez: fehérjetartalmuk mennyiségileg hasonló, de összetételük különbözik. A szójatej kedvező tulajdonsága, hogy azok számára is biztonságos, akik tehéntej allergiában szenvednek. Ugyancsak jótékony hatásúak a szójában lévő izoflavonok is. Korábban több tanulmány azt jelezte, hogy a szója fogyasztás csökkenti a koszorúér-betegség szempontjából veszélyes vérzsírok szintjét. Ez alapján a dietetikusok előszeretettel ajánlanak szójatartalmú diétát a szívinfarktus megelőzésére.

A tudományos kutatások nem igazolják a szójatej különleges hatását

Néhány éve 22 nagy vizsgálatból származó tudományos statisztikai sor igazolta, hogy a szójának a "rossz" LDL koleszterint csökkentő hatása igen szerény. Egy amerikai kutatócsoport most azt vizsgálta, hogyan befolyásolja az érelmeszesedésre jellemző, gyulladásjelző és oxidatív stresszre utaló anyagok előfordulását a változó kor utáni nők vérében a bőséges szójatej-fogyasztás a csökkentett zsírtartalmú tehéntejhez képest.

A 31 önként jelentkező nő egy hónapig igen pontosan, az előírásnak megfelelően étkezett. Ennek ellenére a szójatej mérhetően nem csökkentette a vizsgált gyulladásjelzők és stresszanyagok szintjét.

Ezek az eredmények hasonlóak azokhoz, melyek alapján az Amerikai Szív Szövetség szakbizottsága néhány éve már hangsúlyozta, hogy a szójából készült élelmiszerek fogyasztása telítetlen zsírtartalmuk, a bennük lévő rostok, vitaminok és nyomelemek miatt ajánlott, de ilyen táplálékkiegészítők, tabletták szedése nem javasolt. Nem kétséges tehát, hogy a szójatej egészséges, de nem csodaszer.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!