Percről percre
orosz-ukrán háborúDrámai fordulat jöhet a háborúban, bármikor bejelenthetik a döntést
Frissült:
2024. szeptember 13. 04:45
Olvasási idő: 1 perc
Események
Fotó: AFP
Élő közvetítésünk az orosz-ukrán háború 933. napjáról.
Sürgetem Kijevet, hogy mielőbb találjon megoldást a volinyi tragédiára, különben Lengyelország kemény intézkedéseket fog hozni Ukrajnával szemben
- mondta Sikorski lengyel külügyminiszter a Le Monde-nak adott interjújában. Hangsúlyozta, hogy Lengyelország követeli, hogy a volinyi tragédia áldozatait exhumálják, és a keresztény szokásoknak megfelelően temessék el.
Három államban vetítik majd le a reklámot a választásokon való szavazással kapcsolatban. Ezek Pennsylvania, Michigan és Wisconsin, ahol jelentős a lengyel, ukrán, litván és más kelet-európai gyökerekkel rendelkező lakosság.
Az ukrán elnök bírálta nyugati partnereit, amiért azok nem lövik le a megszállók drónjait, még akkor sem, ha azok a területükre repülnek.
Szeptember 13-án reggel a Szumi területen lévő Jampil falu elleni orosz légitámadásban két civil meghalt és hatan megsebesültek, köztük egy 4 éves gyermek - jelentették a regionális hatóságok.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) fokozza a nukleáris biztonság szempontjából kritikus ukrajnai létesítményeknél végzett ellenőrző misszióit - közölte az Energoatom állami atomenergetikai vállalat.
Oroszország állítólag tavaly kezdett el egy új, Garpiya-A1 nevű, nagy hatótávolságú harcigépet gyártani kínai motorokkal és alkatrészekkel, amelyet az ukrajnai háborúban vetett be. A jelentés egy európai hírszerző ügynökség két forrásán és a Reuters által hivatkozott dokumentumokon alapul.
Elemzők szerint Putyin fenyegetései nem jelentenek nagy változást az orosz retorikában, az orosz elnök valószínűleg csak befolyásolni szeretné a nyugatot, mielőtt döntést hoznak. Vlagyimir Putyin arra reagált, hogy nyugati országok megengedik Ukrajnának, hogy az általuk szállított nagy hatótávolságú rakétákkal oroszországi célpontokra támadhassanak.
Az Egyesült Királyság a következő napokban engedélyezi Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákat használjon oroszországi katonai objektumok megtámadására.
Az orosz biztonsági tanács főtitkára az észak-koreai vezetővel folytatott megbeszélést a mai phenjani látogatása során. Sojgu májusig védelmi miniszter volt, most pedig a Vlagyimir Putyint, katonai és hírszerzési főnökeit, valamint más magas rangú személyiségeket tömörítő Biztonsági Tanács titkára.
Az országaink között folyamatban lévő stratégiai párbeszéd részeként érdemi eszmecsere zajlott a koreai kollégákkal a kétoldalú és nemzetközi napirenden lévő kérdések széles skálájáról
- idézte a Biztonsági Tanácsot a RIA állami hírügynökség. Úgy fogalmaztak, a találkozó baráti hangulatú volt.
Hat brit diplomatát Oroszország kiutasított Moszkvából augusztusban, a kiutasítási hullám részeként.
"Már kint vannak" - mondta a brit kormány egy illetékese, aki határozottan visszautasította az orosz biztonsági szolgálatok azon kijelentését, miszerint az érintettek kémkedésben és szabotázsban vettek volna részt.
Az ukrán légierő ma délelőtt közölte, hogy katonáik egyik napról a másikra 26 orosz drónból 24-et megsemmisítettek – írja a Sky News.
Oleh Kiper regionális kormányzó közleménye szerint a dél-odesszai régióban lehulló törmelék egy embert megölt, 20 házat és négy garázst pedig megrongált. Vitalij Kim régió kormányzója szerint a dróntörmelék Mikolaiv déli régiójában tüzet okozott egy élelmiszeripari üzemben, azt eloltották.
Az Egyesült Királyság terrorizmusellenes rendőrsége támogatja a Daily Telegraph újságírójának gibraltári halála ügyében folytatott nyomozást. David Knowles vasárnap, a szabadsága alatt halt meg, munkáltatója szerint szívleállást állapítottak meg nála az orvosok. A 32 éves audioújságíró 2020-ban csatlakozott a Telegraph-hoz, a háború kezdete óta egy, az ukrajnai háborúval foglalkozó podcastot készített.
Körülbelül százan gyűltek össze Kijevben a központi zsinagógában, hogy tisztelegjenek Matityahu Anton Szamborszkij, Ukrajna főrabbiának fia előtt, aki az orosz csapatok elleni harc során halt meg. A gyászolók virágot vittek, megérintették a koporsót, és kezet fogtak az elhunyt apjával, Moshe Azman főrabbiva.
„Azt akarom, hogy Isten álljon bosszút érte és a többi ártatlanért, katonákért és civilekért, akik ebben a háborúban halnak meg” – mondta Azman.
Orosz rakétacsapás csütörtökön három embert ölt meg és kilencet megsebesített az északkelet-ukrajnai Harkov régió egyik falujában - közölte a regionális ügyészség.
Harkov Ukrajna második legnagyobb városa, és gyakori célpontja az orosz támadásoknak.
A belügyminisztérium arról számolt be, hogy a sürgősségi szolgálatok a kezdeti támadás helyszínén dolgoztak, amikor egy második csapáshullám elérte őket. A sérültek között három mentő is van.
Az Egyesült Államok kijevi nagykövete „határozottan elítélte” a támadást, és kijelentette, hogy azért Oroszország a felelős.
Az ENSZ szóvivője szerint az incidens „éles emlékeztető” a Fekete-tengeren még mindig fenyegetett polgári hajókra. Oroszország részéről nem érkezett reagálás.
Ukrajna azzal vádolta meg Oroszországot, hogy stratégiai bombázógépekkel csapást mért egy polgári gabonaszállító hajóra a Fekete-tengeren, Románia közelében. Az ukrán gabonát Egyiptomba szállító hajót azután érte támadás, hogy elhagyta az ukrán felségvizeket. Nem voltak áldozatok.
Az ukrán haditengerészet tájékoztatása szerint orosz Tu-22-es bombázók helyi idő szerint szerdán 23:02-kor számos cirkálórakétát lőttek ki a hajóra.
Egy ukrán kormányhivatal szerint nyugati gyártók repülőgépabroncsait több mint 30 millió dollár értékben importálták tavaly közvetítőkön keresztül Oroszországba a kereskedelmi korlátozások ellenére.
A francia Michelin abroncsai tették ki az import legnagyobb részét (70%), az eladott termékek között szerepelt az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov által használt Airbuson használt gumiabroncs is. Állítólag az amerikai Goodyear, a brit Dunlop és a japán Bridgestone termékei is érintettek.
A legtöbb szállítmány Kínán, Törökországon, az Egyesült Arab Emirátusokon, Szaúd-Arábián és közép-ázsiai országokon keresztül érkezett, de harmadik országokban bejegyzett cégek közvetlenül is importáltak úgy, hogy a tranzitpontokon megváltoztatták a szállítmányok rendeltetési helyét és címzettjét.
Nincs információ arról, hogy a Michelin, a Goodyear, a Dunlop vagy a Bridgestone vétett volna a szabályok ellen.
Vlagyimir Putyin a nyugati nagy hatótávolságú bevetésének lehetőségéről azt mondta: „Ez nem arról szól, hogy megengedjük vagy megtiltjuk a kijevi rezsimnek az orosz területre való csapást. Ezt már drónokkal és más eszközökkel is megteszi. Amikor a nyugaton gyártott nagy pontosságú, nagy hatótávolságú fegyverekről beszélünk, az teljesen más kérdés...
Az ukrán hadsereg nem képes modern, nagy pontosságú, nagy hatótávolságú rendszerekkel csapni. Ez csak olyan műholdakról származó hírszerzési adatokkal lehetséges, amelyekkel Ukrajna nem rendelkezik, olyan adatokkal, amelyek csak az Európai Unió, az USA és a NATO műholdjairól származnak.
"A kulcsfontosságú pont az - tette hozzá -, hogy
ezekbe a rakétarendszerekbe csak a NATO-országok katonái táplálhatnak be repülési küldetés-adatokat. Az ukrán katonák ezt nem tehetik meg. Tehát nem arról van szó, hogy az ukrán rezsim ezekkel a fegyverekkel csapjon le Oroszországra. Ez arról szól, hogy a NATO-országok meghozzák-e a döntést, hogy közvetlenül részt vegyenek a katonai konfliktusban"
- mondta az orosz elnök.
"Oroszország indította el az ukrajnai konfliktust, és azonnal véget is vethet neki" - mondta Sir Keir Starmer, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy Moszkva a háború súlyos eszkalációjának tekinti, ha elérik Oroszországot a nyugati rakéták.
A brit miniszterelnök pénteken Washingtonban tárgyal Joe Biden amerikai elnökkel, miközben Kijev szövetségesei arról tárgyalnak, hogy engedélyt adnak Ukrajnának, hogy Oroszországon belüli célpontokra lőhessen nagy hatótávolságú rakétáikkal.
Litvánia kész arra, hogy növelje Ukrajna támogatását a fegyverek, különösen a nagy hatótávolságú drónok gyártásában. Ezt Volodimir Zelenszkij elnök jelentette be a Gitanas Nausėda litván köztársasági elnökkel folytatott megbeszéléseket követően.
„Mindannyian világosan megértjük, hogy az ukrán állam védelme egyben az Oroszországgal szomszédos nemzetek függetlenségének védelmét is jelenti. Európánk és európai életmódunk csak akkor maradhat fenn, ha Ukrajna kitart és megnyeri ezt a háborút” – mondta.
Magyarország területére 2024. szeptember 12-én az ukrán-magyar határszakaszon 5703 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 6894 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 68 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást.