Az elnöki hivatal által nyilvánosságra hozott közlemény szerint az amnesztia része a békefolyamatnak, amely már meg is kezdődött. A közkegyelem nem terjed ki azonban azokra a felkelőkre, akik nem hajlandók önként letenni a fegyvert, illetve azokra, akik olyan bűnöket követtek el, amelyek a hágai törvényszék illetékességi körébe tartoznak, vagy megsértették a hadifoglyokra vonatkozó 1949-es genfi konvenciót.
A macedón kormány szerdán hivatalosan jóváhagyta, hogy a NATO az albán felkelők leszerelésére 3500 katonát telepít az országba - közölte Ilinka Mitreva külügyminiszter. A politikus asszony közölte, hogy az első csapatok - mintegy 400 fő - érkezése a hétvégén várható. Hozzátette, hogy a macedón hatóságok és a NATO megállapodást írt alá az érkező csapatok jogállásáról és mandátumáról. A dokumentum szerint az észak-atlanti egységeknek joguk lesz az önvédelemre, ha megtámadják őket, illetve előállíthatják azokat a személyeket, akik veszélyt jelentenek küldetésükre.
A macedón hatóságok felügyelik majd az albán felkelők leszerelését, miközben a macedón kormányhadsereg elhagyja azokat a területeket, ahol a fegyverbegyűjtő központok vannak. A hadsereg csupán a leszerelést követően tér vissza ezekbe az övezetekbe - mondta a macedón külügyminiszter.
Korábban: