Az első NATO-csapatokat péntekre várják Macedóniába. A műveletek első fázisában az albán felkelők fegyvereinek begyűjtésében vesznek részt. A brit csapatok 400 fős egysége néhány napig Szkopjéban állomásozik, ahol főhadiszállást alakítanak ki. A lázadók lefegyverzése a hétfőn aláírt békemegállapodás kulcskérdése. A megegyezés hat hónapos csatározásnak kívánt pontot tenni a végére.
Az albánok azt követelik, hogy a parlament iktasson törvénybe több olyan határozatot, mely a béketárgyalásokon született, míg a kormány erre csak akkor hajlandó, ha a fegyverek legnagyobb része már nincs az albánok kezében. Folyamatos a vita a két fél között a beszolgáltatandó fegyverek számáról is. A macedónok nem bíznak abban sem, hogy minden fegyver előkerül a következő hetekben.
Szintén pénteken találkoznak a NATO-tagállamok nagykövetei Brüsszelben, hogy pontosítsák a több mint 3000 fős alakulat feladatát Macedóniában. Annak ellenére, hogy néhány NATO-országnak aggályai vannak, a BBC úgy tudja, minden tagország képviselteti magát az érkező csapatokban. A nagykövetek a térségben tapasztalható bizonytalan helyzet miatt is aggódnak, és gyorsan kívánnak lépni a fegyverek minél előbbi begyűjtése érdekében. Mindamellett még korántsem biztos, hogy a teljes alakulatot Macedóniába küldik. Arról is tárgyalnak, hogy a műveletekhez viszonylag hosszú időre volna szükség.
A tűzszünet fenntartása ismét veszélybe került csütörtökön, amikor egy macedón rendőr meghalt egy támadásban Tetovónál. Haláláért nem tudni pontosan, kik a felelősek. A brit csapatok megérkezésük után kipuhatolják, mennyire hajlandók a lázadók a fegyvereik beszolgáltatására. Minden eszközzel a tűzszünet és az egyezmények betartatásán fáradoznak majd, ennek fontosságáról elsősorban a felfegyverzett albánokat kívánják meggyőzni. Vezetőjük, White-Spunner dandártábornok péntek este érkezik Szkopjéba, a 400 katona a hétvégén várható.
A tervek szerint a gerillák maguk gyűjtenék és szolgáltatnák be a fegyvereiket, a NATO-katonák inkább csak mint ellenőrzők vennének részt. Egy harmadik országba szállítanák a fegyvereket megsemmisítésre, majd elhagynák Macedóniát - írja a BBC.