Ratsiraka már a hét végén bejelentette: nem fogadja el a szavazatok újraszámolása után kialakult eredményt, és népszavazást kíván kiírni arról, hogy ki a szigetország törvényes elnöke. A hónap elején Szenegálban - afrikai vezetők közvetítése után - Ravalomanana és Ratsiraka is hozzájárult a szavazatok újraszámolásához.
A hivatalban lévő elnökhöz hű helyi kormányzók szintén bejelentették: elutasítják az alkotmánybíróság döntését, mert szerintük az ügyben eljáró bírákat törvénytelenül nevezték ki. A kormányzók azzal fenyegetőznek, hogy kikiáltják tartományaik függetlenségét, ha Ravalomananát iktatják be államfőnek.
A december 16-i választások után Ravalomanana ellenzéki vezető - a főváros, Antananarivó főpolgármestere - abszolút győztesnek nyilvánította magát Ratsirakával szemben.
Ratsiraka 17 éves katonai diktátorkodás után 1996-ban demokratikus úton vált államfővé, és még mindig elnöknek tekinti magát. Az ellenzéki vezető február 22-én elnöknek nyilvánította magát és egy héttel később bemutatta ellenkormányát is.
Emberi jogi aktivisták szerint eddig 35 ember vesztette életét az elnökválasztás utáni belpolitikai válságot kísérő tüntetésekben.
Korábban:
Bemutatta ellenkormányát a madagaszkári ellenzéki vezető [2002. március 1.]
Összecsaptak a kormány és az ellenzék hívei Madagaszkáron [2002. február 27.]
Madagaszkáron rendkívüli állapotot hirdettek ki [2002. február 22.]
Beiktatásra készül a madagaszkári ellenzéki elnökjelölt [2002. február 22.]
Általános sztrájk és tüntetés Madagaszkáron [2002. január 30.]
Félmilliós ellenzéki tüntetés Madagaszkáron [2002. január 28.]