Taha Jasszin Ramadan iraki alelnök közölte, hogy országa elutasítja az új javaslatot, mivel a fegyverzetellenőrökre vonatkozó szabályok már ismertek, és Irak nem fogad el semmiféle kiegészítést.
A javaslat szerint Iraknak beleegyezését kell adnia, hogy az ENSZ fegyverzetellenőrei szabadon kereshetik az iraki tömegpusztító fegyvereket az ország területén, és bebocsátás nyerjenek a kormányzati épületekbe, mecsetekbe és Szaddam Husszein palotáiba is.
Amennyiben Irak megtagadja a fegyverzetellenőrök beengedését az országba - az amerikai javaslat szerint - minden szükséges eszköz bevethető ellene, ami a diplomácia nyelvén gyakorlatilag a katonai erő alkalmazását jelenti.
A javaslat gyökeresen átalakítaná a fegyverzetellenőrzési folyamatot, megtiltva Iraknak, hogy a korábbi években tapasztaltakhoz hasonlóan akadályozza az ellenőrök munkáját. A tervek szerint a nyomozás megindítása előtt Iraknak adatokat kell szolgáltatnia az összes nukleáris-, vegyi-, biológiai- és ballisztikus fegyvereiről, illetve a fejlesztési programokról. Az amerikai javaslat eltörölné az iraki elnöki paloták speciális státusát is.
Az iraki alelnök arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy amennyiben háborút indít Irak ellen, úgy heves ellenállásra, és olyan veszteségekre számíthat, amelyek évtizedek óta nem értek amerikai katonákat.
A Biztonság Tanács várhatóan a jövő héten dönt a javaslatról, és a tagok közül minden bizonnyal Nagy-Britannia támogatja, Oroszország, Franciaország és Kína azonban ellenzi azt.