Elmondása szerint az épület bevétele előtt egyszer csak égett szagot árasztó ritka füstköd ereszkedett le a kultúrpalota plafonjáról: amint a túszok megérezték a gáz szagát, a padlóra feküdtek, és valamennyien felismerték, hogy megkezdődött az ostrom. Zsogonovot társainál kisebb mértékben bénította meg a gáz, mert a nyakán lévő sállal eltakarta arcát, így kevesebbet lélegzett be a bénító erejű anyagból. Zsogonov ennek ellenére többször elvesztette eszméletét: a hatás olyan volt, "mintha egy tonna vodkát eresztett volna le a torkán". Hozzá hasonlóan járt el egy orosz tanárnő is, aki az Interfax orosz hírügynökség szerint több tanítványa életét mentette meg lélekjelenlétével: gyorsan vizet locsolt egy zsebkendőre, amelyet diákjai arcára, orrára szorított, mielőtt maga is elájult.
Zsogonov egyetlen egy lőtt sebesülést szenvedett áldozatot sem látott, amikor az ostrom után kimentették az épületből. Az AFP hírügynökség szerint ez megerősíti azokat a feltételezéseket, amelyek szerint az áldozatok többsége - az orosz belügyminisztérium vasárnapi közlése szerint 118 halott a mintegy 800 túsz közül - a kommandósok által bevetett gáz bénító hatása és erőssége miatt vesztette életét. A foglyok ugyanis, akik a túszdráma idején alig kaptak enni és inni, fizikailag nagyon legyengültek, és roppant feszült lelkiállapotban voltak, amikor a támadók a zárt helyiségben bevetették a bénító gázt.
A csecsen fegyveresek viselkedéséről az újságíró elmondta, hogy kezdetben "elég udvariasan" viselkedtek foglyaikkal, ám néhányan hamar agresszívvá váltak. Amint felmerült valamilyen probléma, megfenyegették foglyaikat, mondván: ha az orosz hatóságok tovább "bosszantják őket", néhány túszt lefejeznek.
Zsogonovot megfigyelés céljából még kórházban tartják. Szerinte az orvosok mellékhatásoktól tartanak, bár a volt túszoknak semmit sem árulnak el a gázról. Beszámolóját egy orvos szakította félbe, aki a francia nyelvű beszélgetés hallatán korábban már arra figyelmeztetett: minden telefonbeszélgetést lehallgatnak a hatóságok.