Szerdai hivatalos adatok szerint 119-re emelkedett a moszkvai túszdráma halálos áldozatainak száma, miután két kiszabadított túsz elhunyt a kórházban.
Egy halothan nevű, altatáshoz használt narkotikum nyomait mutatták ki a túszdráma Münchenben kezelt német sérültjeinél. Ludwig von Meyer német toxikológus professzor szerdán müncheni sajtókonferenciáján elmondta, hogy ennek a gyógyításban gyakran alkalmazott szernek nyomait két páciens vizeletében, vértestjeiben és vérplazmájában észlelték.
Hétfőn egy másik német toxikológus, Thomas Zikler professzor, aki elkísérte a két megmenekült, azóta a kórházból már hazaengedett német túszt, már kizárta, hogy a moszkvai színházat szombaton megrohamozó orosz biztonsági erők ideggázt vetettek volna be.
Ugyanakkor egy müncheni kórház vezető anaszteziológusa, Eberhard Kochs szerint az akcióban nem csak halothant használhattak, ez a szer ugyanis a professzor szerint önmagában nem alkalmas arra, hogy egy olyan nagy helyiségben, mint amilyen a moszkvai színház nézőtere volt, ilyen nagy számú embert gyorsan elkábítson.
Más német orvosok szerint az Alfa kommandó Fentalin gázt használt a színház ostroma során. Az ópiumszármazékokat tartalmazó szer tiszta formájában százszor erősebb a morfiumnál, és műtétek előtti altatásoknál is használják. Ellenanyaga a Relaxon, német információk szerint éppen ilyen injekciót kaptak a kiszabadult túszok az ostrom után.
Amerikai és brit szakértők eközben azon dolgoznak, hogy szövetmintát vagy toxikológiai adatokat szerezzenek a volt túszoktól, hogy ebből kitalálhassák az oroszok által alkalmazott gáz összetételét.
Összesen 119 túsz vesztette életét a rohamban, közülük legalább 115-en a mindeddig ismeretlen gáz áldozatai lettek. Az orosz hatóságok nem hajlandók nyilvánosságra hozni a gáz hatóanyagát, nehogy ezzel - mint mondják - segítséget nyújtsanak a terroristáknak esetleges újabb támadások tervezéséhez és lebonyolításához.
Alekszandr Zsarov, az orosz egészségügyi minisztérium tanácsosa úgy nyilatkozott kedden, hogy a hivatalos szervek változatlanul abban látják az áldozatok magas számának okát, hogy a túszok szervezete legyöngült a több napos éhezés és stressz miatt. Emellett számos túsz szenvedett különböző egészségügyi problémáktól, és a túszdráma napjaiban nélkülözniük kellett a gyógyszert és az orvosi ellátást. A BBC értesülése szerint a sok halálos áldozat ellenére nyugati titkosszolgálatok is fontolgatják az esetleges túszdrámák hasonló megoldását.
Az orosz törvényhozás alsóháza, az állami duma többsége szerdán nem támogatta a liberális Jobboldali Erők Szövetségének azon javaslatát, hogy állítsanak fel parlamenti vizsgálóbizottságot az ostrom körülményeinek tisztázására.