Szaddám elfogása a radikális arab vezetők gyengeségét és képmutatását leplezte le - írta az Asark al-Auszat szaúd-arábiai napilap, amely szerint az, hogy az arab nacionalizmus egyik rettenthetetlennek tűnő vezetőjét harc nélkül fogták el, egyszerűen sokkolta az arab utcák népét. "Az ő szótlanságával azok is elnémultak, akik egyetértenek mások terrorizálásával és a vezetők hamis bálványozásával" - írta a lap.
Az Arab News angol nyelvű szaúdi újság egyik cikke annak a reménynek ad hangot, hogy Szaddám bukásával végre eltűnik minden despota törekvés az arab világból. A lap ugyanakkor felveti azt is, hogy az iraki vezető elfogásával teljesült az amerikai hadsereg fő célja, így ezzel napirendre került mielőbbi távozásuk is Irakból.
"A modern arab történelem gyásznapja"
A szintén szaúdi Okaz napilap szerint a legnagyobb kérdés most az, hogy Szaddám elfogása után visszaesnek-e a szövetséges katonák elleni támadások. Mert ha nem, akkor az amerikaiak csak csatát nyertek, háborút nem. Az ar-Rijád napilap úgy értékelte Szaddám bukását, hogy a diktátor sorsának tanúsága szerint a végső győzelem mindig a népé.
December 14-e a modern arab történelem gyásznapja, Szaddám legnagyobb bűne pedig az, hogy önmaga megadásával a szövetségesek eszköze lett az arab világ megalázásában - írta a jordániai ad-Dusztur napilap. A félhivatalos újság szerint azonban ezzel elkezdődhet Irak helyreállítása, szuverenitásának visszanyerése.
Az ar-Ráj jordániai napilap szerint a volt iraki diktátor elfogása fordulópontot jelent az amerikai politikában, és ez lehetőséget adhat az elmúlt nyolc hónap harci cselekményeinek felülvizsgálatára. Az angol nyelvű Jordan Times szerint az Egyesült Államoknak nem szabad elbíznia magát, az igazi munkával, az iraki helyreállítással ugyanis még adós maradt.
Az egyesült arab emírségekbeli al-Halidzs újság szerint a szombat esti esemény nem volt meglepetés azt követően, hogy Szaddám rendszere kis ellenállás után már áprilisban összeomlott. A lap értékelése szerint Szaddám bujkálásának elhúzódása csak Irak minél hosszabb megszállását eredményezte, ami "amerikai és cionista érdekeket" szolgált.
"A zsarnok bukása" - olvasható a kuvaiti al-Kabasz napilap első oldalán. Az újság szerint Szaddám elfogásával leomlott a félelem fala az iraki társadalomban. Az al-Vatan katari napilap arra buzdítja az Egyesült Államokat, hogy továbbra is bátran "változtassa meg a valóságot az arab világban".
Szaddám, a "hajléktalan"
Elfogva és megalázva - volt olvasható Szaddám fotója alatt az izraeli Jediót Ahronót napilapban. "Vannak pillanatok a történelemben, amikor úgy tűnik, a jó győzedelmeskedik a rosszon" - állt az újság vezércikkében. A Maariv napilap Szaddám-fotója alatt az Elfogtuk szó állt. A lap kommentárja szerint így végzi egy diktátor, zavarodottan és koszosan, egy lyukban meghúzódva.
A liberális Háárec újság hajléktalannak nevezte a volt iraki vezetőt, aki a hatalom évei után egy nyomorúságos lyukban végezte egy pisztollyal, amelyet maga ellen fordítani nem mert, és 750 ezer dollárral, amelyet elkölteni már nem tudott. A lap úgy vélekedett, hogy Szaddám elfogása nem jelenti az "amerikai saga" végét Irakban, a gerillák várhatóan folytatni fogják a katonák elleni támadásokat. Ugyanakkor az akció figyelmeztetést jelent a régió minden "bohócának" és szélsőséges szervezetének.
A Jerusalem Post angol nyelvű izraeli napilap a kontraszt kedvéért két fotót közöl Szaddám Huszeinről: az egyik a hatalom teljében levő elnököt, a másik a szőrösen, fáradtan letartóztatott hadifoglyot mutatja.
Irán: visszafogott ünneplés
Iránban valamennyi napilap címoldalon, ünneplő hangnemben foglalkozik Szaddám elfogásával. Más orgánumok mellett a reformista Etemad napilap elégedetten vette tudomásul, hogy az az ember, aki vegyi fegyveres támadásokat rendelet el Kurdisztánban, illetve rakétákat indított Iránra, ma már a félelem és a gyűlölet alanya. Főleg a konzervatív lapok ugyanakkor tartózkodnak attól, hogy az amerikaiakat méltassák a diktátor elfogásáért.