Az EU állampolgárainak a jövőben nem kell fajukról, vallásukról és egészségügyi állapotukról nyilatkozniuk, ha az Egyesült Államokba szeretnének repülni. Az Európai Bizottság és az amerikai kormány képviselőinek megállapodása értelmében az EU-ból érkező utasok kedvezőbb megítélés alá esnek majd az amerikai repülőtereken, mint más országok állampolgárai.
Az Egyesült Államok az EU adatvédelmi szabályozásainak megfelelően kezeli majd az Unióból érkező légi utasok adatait. Az információkat 3 és fél év után törlik, ami szintén nagy engedmény más országok utazóival szemben, egyes esetekben ugyanis akár arra is lehetőségük van az amerikai hatóságoknak, hogy 50 évig megtartsák az adatokat. A megállapodás emellett azt is kiköti, hogy a begyűjtött információkat csak a terrorizmus elleni harcra lehet felhasználni. Az adatok kezelésének körülményeit pedig évről évre megvizsgálja egy uniós és amerikai szakemberekből álló közös bizottság. A megállapodás értelmében az Amerikából Európába utazóknak is teljesíteniük kell az adatszolgáltatási kötelezettséget.
Az ellenőrzés így is szigorú lesz. A légitrásaságoknak minden utasról 34 adatot kell közölniük (szemben a más országokból érkezőkkel, ahol az űrlapon több mint 60 adat szerepel). Az amerikai kormány a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után vezetett be szigorított beléptetési rendszert repülőterein. Az új biztonsági intézkedések értelmében 2003. márciusa óta csak olyan repülők szállhatnak az amerikai repülőtereken, amelyek utasairól minden személyes adatot közölt a légitársaság.
Az új megállapodás azután lép majd érvénybe, hogy az Egyesült Államok kormánya aláírja, az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa pedig megszavazza azt. Bár az uniós tagországok (így a Tanács) többsége egyet ért a megállapodás-tervezettel, az Európai Parlament (EP) nem tartja azt kielégítőnek. Az EP szerint a Bizottságnak vissza kellene utasítani a javaslatot. Az EP kilátásba helyezte, hogy az Európai Bíróság állásfoglalását kéri az ügyről, hogy így akadályozza meg a javaslat beleegyezése nélkül való elfogadását.