Beengedik a segélyszállítmányokat Darfúrba

Vágólapra másolva!
Erőteljes külföldi nyomásra a szudáni elnök engedélyezte, hogy eljussanak a humanitárius segélyszállítmányok az ország Darfúr nevű tartományába. A segély kimaradása esetén köze egymillió embert fenyeget a halál a tartományban.
Vágólapra másolva!

Omar Haszan Ahmed el-Besir államfő kedden este jelentette be, hogy utasítására a segélyszállítmányok zöld utat kapnak. A bejelentés pontosan azzal egy időben történt, hogy Colin Powell amerikai külügyminiszter az afrikai ország fővárosába érkezett.

Powell látogatásának épp az a célja, hogy nyomást gyakoroljon a szudáni kormányra a darfúri tartományban fenyegető etnikai tragédia megakadályozása érdekében. Amerikai források szerint akár 1 millió embert is lemészárolhatnak Darfúr tartományban a kormány támogatásával folyó etnikai tisztogatás során 2004 folyamán.

- A szudáni állam kötelezettséget vállal arra, hogy együttműködik a nemzetközi szervezetekkel és az érintett felekkel, megkettőzi erőfeszítéseit, hogy a segély eljuthasson a lakossághoz - közölte a szudáni elnök.

Az amerikai külügyminiszter után szerdán Kartúmba érkezik Kofi Annan is. A korábban a Szudánnal kapcsolatos határozatlansága miatt kemény bírálattal illetett ENSZ-főtitkár jelezte: a világszervezet szankcióival fogja megfenyegetni a szudáni vezetést és kilátásba helyezi a kormánytagok háborús bűnösként való perbefogását. Az ENSZ akkor léphetne fel legálisan az erőszak ellen, ha bebizonyosodik, hogy valóban a darfúri fegyveres milíciák a felelősek a népirtásért.

Andrew Natsios, az amerikai kormányzat nemzetközi segélyügynökségének, az USAID-nak a vezetője megállapította, hogy egymillióról akár 300 ezerre is csökkenthető lehetne a várható halálesetek száma egy sürgős beavatkozás hatására. A legveszélyeztetettebbek az alultáplált gyermekek, közülük sokan már a legjobb szándék mellett is menthetetlenek.

A darfúri konfliktus 2 millió embert érint, eddig 1,2 millióan kényszerültek a Darfúrban és Csád szudáni határán létesített menekülttáborokba. A kormány támogatását élvező dzsandzsavíd milícia falvak tucatjait tette a földdel egyenlővé és lerombolta három fekete-afrikai törzs vízellátórendszerét.

A nemzetközi segélyszervezetek az idővel versengve igyekeznek még az esős évszak beállta előtt szétosztani a rászorulóknak szánt élelmet és gyógyszert a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófája által sújtott területen.

Az ENSZ múlt évben több mint 100 millió dollárral segítette a tartományt és körülbelül 170 millió dollárt szán még hasonló célra 2005 végéig.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!