Guantánamói foglyok perlik az USA-t

Vágólapra másolva!
Pert indít az USA kormánya ellen az a négy brit állampolgár, akiket Guantánamón tartott fogva az amerikai hadsereg majdnem három évig. A briteket azzal gyanúsították, hogy terrorista tevékenységet folytattak Afganisztánban. A britek szándékuk szerint nem anyagi kártérítést követelnek a jogtalan fogva tartásért és a kínzásért, csak Amerika bocsánatkérésére tartanak igényt.
Vágólapra másolva!

Kínzás és jogtalan fogva tartás miatt pert indítanak az amerikai kormány ellen a guantánamói börtöntáborból most elengedett volt brit őrizetesek - közölte szerdán Londonban ügyvédjük. Moazzam Begg, Martin Mubanga, Richard Belmar és Feroz Abbasi előző este tért haza Nagy-Britanniába a brit királyi légierő repülőgépén, miután több mint három évet töltött a rendkívüli szigoráról elhíresült amerikai börtöntáborban.

Érkezésük után a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának emberei azonnal őrizetbe vették őket, és még szerdán is a londoni Paddington Green rendőrőrsön tartották őket fogva; rendszerint itt hallgatják ki a terrorizmussal gyanúsított őrizeteseket.

Clive Stafford Smith, a hazájában közismert brit ügyvéd, aki az amerikai igazságszolgáltatás által eljárás alá vont brit állampolgárok védelmére szakosodott - több, halálos ítélettel sújtott britet is sikerült kihoznia amerikai siralomházakból -, szerda délután a BBC rádiónak azt mondta: a Guantánamóról most hazaengedett briteket kínzásoknak vetették alá, ezért rehabilitációs kezelésre szorulnak.

Smith kijelentette: a négyek közül általa képviselt két őrizetes, Begg és Belmar nevében pert indít az amerikai állam ellen a védenceivel szembeni bánásmód miatt, de "nem akarunk mást, mint bocsánatkérést".

Az amerikai hatóságok szerint a hazaengedett britek előzőleg az al-Kaida afganisztáni táboraiban kaptak terroristakiképzést, ezért "ellenséges hadviselőnek" számítanak, ez indokolta fogva tartásukat. Az amerikai közlemény szerint azután engedték el őket, hogy a brit kormány garanciát vállalt arra: a négy személy nem fog kockázatot jelenteni sem az Egyesült Államok, sem szövetségesei biztonságára.

Charles Clarke brit belügyminiszter éppen szerdán jelentette be a londoni alsóházban, hogy a brit kormány - a felsőház mint a legfőbb brit fellebbviteli fórum által nemrég megfogalmazott kifogásokra válaszul - a terrorizmussal gyanúsítottak elleni új korlátozó intézkedéseket fog meghonosítani, a meghatározatlan idejű fogva tartás alternatívájaként. A tervezett módszerek között van a bizonyos személyekkel való kapcsolattartás és a lakhely elhagyásának tilalma, illetve az érintett mozgásának elektronikus jeladókkal történő ellenőrzése.

A Lordok Házának lordbírói testülete - a brit börtönökben vádemelés nélkül, terrorgyanú alapján évek óta fogva tartott 11 külföldi őrizetes panaszára - nemrég jogellenesnek mondta ki a gyanúsítottak határidő és vádemelés nélküli börtönbeli őrizetének gyakorlatát.

Clive Stafford Smith, a szerdán nyilatkozó brit ügyvéd előre felszólította a brit kormányt arra, hogy a Guantánamóról most hazatértekkel szemben ne alkalmazza az újonnan tervezett ellenőrzési módszereket sem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!