Egymást érik a temetési menetek Andizsánban

Vágólapra másolva!
Kedden nyugodt volt a kelet-üzbegisztáni Andizsán, ahol pénteken véres összecsapások törtek ki a helyiek és a kormányerők között. A városban kijárási tilalom van, és minden kereszteződésben katonák állnak. A csendet csak a temetési menetek zaja töri meg. Az összecsapásokban elhunytak számáról egymásnak ellentmondó hírek érkeztek. A kormány szerint 70-en, egy helyi párt szerint ugyanakkor több mint hétszázan haltak meg.
Vágólapra másolva!

Még most sem lehet biztosan megállapítani, hogy hány ember vesztette életét a kelet-üzbegisztáni zavargásokban. Ami biztos, hogy a hivatalos beszámolók nagyságrenddel kevesebb halottról szólnak, mint különböző független források. Az Ozod Dehkonlar (Szabad Parasztok) üzbég ellenzéki pártra hivatkozó orosz Izvesztyija szerint legalább 745-en vesztették életüket. A párt tagjai ugyanis házról házra járnak Andizsánban, kikérdezik a lakosokat, és feljegyzik a halálos áldozatok nevét. Hétfő estig 745 név került fel a listára.

Egy tekintélyes helyi orvos szerint 500 holttestet tettek ki egy helyi iskola elé a hatóságok, hogy a hozzátartozók azonosíthassák és elvihessék a tetemeket. Egy helyi emberjogi csoport aktivistája azt állította, hogy 37 fiatal holttestét temették el sietve kedden egy tömegsírba a város egyik temetőjében, és hogy csoportjának más tagjai kétszáz holttestet láttak hétfőn egy andizsáni hullaházban, illetve még többet két helyi kórházban. Az üzbég belügyminiszter a tartományi vezetők vasárnapi találkozóján ugyanakkor 70 halottról és ugyancsak 70 letartóztatottról számolt be.

Eközben egyre több részlet vált ismertté a pénteki eseményekről. A tiltakozás 23 iszlám radikalizmussal vádolt helyi üzletember elleni eljárás miatt indult. A demonstrálók már hetek óta tüntettek békésen a helyi bíróság előtt az üzletemberek mellett, illetve a szegénység és munkanélküliség ellen. Az események akkor vettek fordulatot, amikor ismeretlen fegyveresek csütörtök éjjel megtámadták a börtönt - ahol az érintett 23 embert is fogva tartották -, és kiengedtek több száz rabot.

Lelőtték a sebesülteket

A hadsereg válasza gyors volt és kegyetlen. Szemtanúk szerint a katonaság pénteken több ezres tiltakozó tömegre nyitott tüzet, és a katonák 3 és fél órával a lövöldözés után is még sorra lőtték agyon a sebesülteket. Más, ellenőrizhetetlen szemtanúi beszámolók szerint a hatóságok elvitték a lelőtt gyermekek és asszonyok holttesteit, és nem adják ki azokat. Az üzbég hatóságok szerint ugyanakkor a katonák csupán iszlám szélsőséges fegyveresekre lőttek.

Andizsán kedden nyugodt volt, bár hétfőn a térségében még itt-ott voltak összecsapások. A városban erős a katonai jelenlét, minden jelentősebb kereszteződésben ellenőrző pontokat állítottak fel, és éjszakai kijárási tilalmat vezettek be. Az iskolák zárva tartanak, az emberek többsége otthonában maradt. Egy szemtanú ugyanakkor arról számolt be, hogy az óvárosban egymást követik a temetési menetek.

A BBC News taskenti tudósítója szerint az üzbégek úgy vélik, a hatóságok csak lassan adják ki a holttesteket a hozzátartozóknak, hogy tovább fenntartsák a bizonytalanságot az áldozatok száma felől.

Nemzetközi tiltakozás

Fotó: MTI
Szigorú az ellenőrzés

Az üzbég kormányzat pénteki erőszakos fellépése miatt számos állam tiltakozott. Az USA és Nagy-Britannia is elítélte az erőszakot, és politikai reformokra szólított fel. Az Egyesült Államok külügyminisztere közölte: "Politikai reformok bevezetésére bátorítjuk Karimov kormányát. Ebben az országban... le kell vezetni a feszültséget, amihez sokkal nyitottabb politikai rendszer kell" - mondta. Az Egyesült Államokat ugyanakkor kényelmetlenül érintik az események, mivel Karimov Üzbegisztánja az egyik legfontosabb térségbeli szövetségesük.

Eredetileg kedden külföldi diplomaták keresték volna fel a helyszínt, ám a látogatást végül szerdára vagy csütörtökre halasztották. A BBC News tudósítója szerint azonban hiába az egész látogatás, a diplomatáknak várhatóan nem engedik meg, hogy felügyelet nélkül járkáljanak a városban és szóba elegyedjenek helyiekkel. A kormány szerint erre a sok kiszabadult bűnöző miatt, biztonsági okokból van szükség.

Andizsan mellett ugyanakkor a tiltakozási hullám átterjedt a közeli határvárosra, Koraszuvra is. Ott kormányépületeket foglaltak el szombaton a helyiek. Az andizsáni események kiváltotta komoly nemzetközi érdeklődés miatt azonban az üzbég kormány eddig még nem lépett fel erélyesebben Koraszuvban, és egyelőre tárgyalásokat sem kezdtek a felkelőkkel - írja a BBC News.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!