A The New York Times honlapján szombaton közölt írás szerint a kabuli amerikai nagykövetség május 13-án keltezett jelentésében arról tájékoztatta Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, hogy afgán tartományi és falusi vezetők akadályozzák a kiterjedt mákültetvények felszámolását, az afgán tisztségviselők - köztük maga Karzai elnök - pedig vajmi keveset tesznek ezen ellenállás leküzdésére. "Karzai elnök ugyan teljes mértékben tudatában van a program végrehajtása során jelentkező nehézségeknek, de vonakodott azt határozott támogatásáról biztosítani" - idézte a lap a jelentést.
A program költségeit az Egyesült Államok fedezi. A Rice-nak címzett jelentés szerzői attól tartanak, hogy a heroinkereskedelem veszélybe sodorhatja majd az Afganisztán újjáépítésére amerikai erőfeszítések sikerét és erősítheti az afgán kormányzaton belüli korrupciót. A drogkereskedők a mákgubóból ópiumot állítanak elő, amely a morfium és a heroin alapanyaga. Becslés szerint a világ feketepiacain idén eladott heroin 87 százaléka Afganisztánból származott.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője mindazonáltal védelmébe vette az afgán elnököt, hangsúlyozva: a mákültetvények felszámolását a rossz időjárás, logisztikai nehézségek és politikai ellenállás hátráltatja, Karzai pedig élvezi Washington bizalmát. Az elnök szombaton négynapos látogatásra az Egyesült Államokba utazott; George Bush amerikai elnök a tervek szerint hétfőn fogadja majd a Fehéz Házban.
A bírálatra Karzai azzal válaszolt vasárnap, hogy kijelentette: "a világ csak fél szívvel" támogatja az ő erőfeszítéseit, és igazságot követelt az amerikai börtönökben megkínzott afgán foglyoknak. A CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a mákültetvények harminc százalékát felszámolták. Arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy fokozza a saját erőfeszítéseit, és ne Afganisztánt hibáztassa. "Ami a pénzt és az ültetvények megsemmisítését elvégző erőket illeti, az nem volt hatékony, késlekedett, és fél szívvel adták "- mondta. Karzai az interjúban kitért a foglyokkal szemben elkövetett visszaélések ügyére, és követelte, hogy a felelősöket nyilvános tárgyaláson vonják felelősségre. Aggodalmait és haragját az amerikai kormányzat értésére fogja adni - mondta.