A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMagyarország
09:00KézilabdaBrazília-Magyarország
HUNPongrácz Bence
10:30CselgáncsIsmael Alhassane-Bence Pongracz
HUNPásztor Flóra
10:55VívásFlora Pasztor-Jacqueline Dubrovich
HUNAndrásfi Tibor
12:50VívásRuben Limardo-Tibor Andrasfi
HUNFucsovics Márton
13:30TeniszMarton Fucsovics-Rafael Nadal
HUNMarozsán Fábián
15:00TeniszFabian Marozsan-Ugo Humbert
HUNHámori Luca
17:22ÖkölvívásGrainne Walsh-Ana Hamori
HUNMagyarország
19:30VízilabdaFranciaország-Magyarország
NyílNyíl

A NATO meghosszabbította afrikai katonai akcióját

Vágólapra másolva!
A NATO szerdán úgy döntött, hogy egy hónappal, október végéig meghosszabbítja az Afrikai Unió szudáni békefenntartó akciójához adott támogatását. Ez a támogatás alapvetően légiszálllításról van szó a szövetség első katonai akciója az afrikai kontinensen.
Vágólapra másolva!

Az Afrikai Unió (AU) tavasszal kérte fel a NATO-t, hogy segítse a polgárháború sújtotta nyugat-szudáni tartományban, Dárfúrban kezdett békefenntartó akcióját, s a katonai szövetség júniusban meg is adta ehhez hozzájárulását. A NATO azóta két nigériai és két ruandai zászlóaljat szállított a térségbe, s most folyik egy harmadik ruandai zászlóalj átdobása. Ez az öt zászlóalj összesen 3200 katonát jelent, s ezzel az AU-erők létszáma megközelíti a 7 ezer főt - ami még mindig elenyésző ahhoz képest, hogy mire lenne szükség a rendteremtéshez a Franciaországhoz hasonló nagyságú szudáni tartományban.

Mivel a NATO-akció az eredeti tervek szerint szeptember végén befejeződött volna, az Afrikai Unió kérte a légiszállítás folytatását. A NATO-tagállamok nagykövetei szerdai brüsszeli tanácskozásukon egyelőre október végéig tolták ki a határidőt, de mint kiszivárgott, a katonai szövetség tanulmányozza, lehet-e ezt követően is folytatni az akciót.

Dárfúrban 2003 februárja óta tart a fegyveres küzdelem a lázadók és a kormányerők, illetve az ez utóbbiakat támogató arab milíciák között. A konfliktusnak eddig a különböző becslések szerint 180-300 ezer halottja van, s 2,6 millió ember kényszerült elhagyni otthonát. Bár 2004 áprilisában a szembenálló felek tűzszünetet kötöttek, ezt rendszeresen megsértik. Nemzetközi szervezetek szerint az AU-haderő jelenléte ellenére nő a banditizmus, ami már a segélyszállítmányok célba juttatását is akadályozza. Éppen ezért különböző, nem kormányzati szervezetek régóta sürgetik, hogy a NATO küldjön katonákat a térségbe: ezt azonban sem az afrikai országok (egykori gyarmati múltjuk, ebből fakadó érzékenységük miatt), sem a katonai szövetség vezetői nem nagyon pártolják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!