"A napjai meg vannak számlálva, a nyomában vagyunk, egyre közelebb jutunk" - mondta az Irakban szolgáló amerikai nagykövet, miután november 20-án felröppent a híre, hogy Abu Muszad az-Zarkávi, az iraki al-Kaida vezetője elesett egy moszuli tűzharcban. Az iraki biztonsági erők szerint a magas rangú al-Kaida-tagok bújtatására szolgáló moszuli háznál meglepően heves ellenállásba ütköztek, amikor pedig felülkerekedtek, akkor többen felrobbantották magukat az épületben. Az irakiak szerint ez azt mutatja, hogy olyan emberek rejtőzködtek ott, akik jobbnak látták, ha nem kerülnek amerikai kézre. Az USA azonban kétkedőn fogadta a hírt, a nagykövet mellett a Fehér Ház is csak meg nem erősített halálesetről, valószínűségről beszélt.
A nagykövet nyilatkozata egyrészt lehűtötte a Zarkávi halála miatt ünneplő iraki biztonsági erőket, másrészt nyitva hagyta a biztató folytatás lehetőségét: Zarkávi, a legkeresettebb terrorista már nem kegyetlenkedhet sokáig, az amerikai katonák szagot fogtak. Erre utal az is, hogy csak az elmúlt fél évben 7-8 olyan esetet jelentettek, amikor Zarkávi állítólagos legközelebbi munkatársait és segitőit kapták el az amerikai katonák Irakban. A kételyek ellenére azért elrendelték a romok között található tetemek DNS-vizsgálatát, hogy kiderüljön, köztük volt-e Zarkávi.
A DNS-vizsgálatok eredménye azonban meglehetősen kétséges. Zarkáviról ugyanis még egy friss képe sincs az amerikai hírszerzőknek, vagy ha van, akkor azt nem mutatják meg senkinek. Az amerikai hatóságok által legkeresettebb terroristák és bűnözők listáját tartalmazó Rewards for Justice című interenetes oldal szerint még azt sem tudják róla, hogy milyen magas és hány kiló, a CIA vezetői pedig következetes tagadják, hogy ennél részletesebb információkkal rendelkeznének, így kérdéses, hogy honnan van olyan DNS-mintájuk, amelyet az összehasonlító vizsgálatokhoz felhasználhatnának. Zarkávi alakja egyébként is teljesen ködbe vész, de ez sokszor kifejezetten kapóra jött az USA-nak.