Meggátolta az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) csütörtökön annak a nyilatkozatnak az elfogadását, amellyel a testület nyomást gyakorolt volna Izraelre a palesztin célpontok elleni katonai műveletek leállítása érdekében. Az arab államok által megszövegezett nyilatkozat felszólította volna Izraelt, hogy tartózkodjon az "erőszak túlzott alkalmazásától", a Palesztin Hatóságot pedig arra hívta volna fel, hogy "nyilvánosan és egyértelműen foglaljon állást az erőszak ellen".
John Bolton amerikai ENSZ-nagykövet a világszervezet New York-i székhelyén úgy nyilatkozott, hogy a nyilatkozattervezet még három napi intenzív tárgyalássorozat után is "méltánytalanul bíráló hangnemet ütött volna meg Izraellel szemben", ily módon nem lett volna tisztességes, ezért elfogadása is felesleges.
Rijád Manszúr palesztin ENSZ-képviselő viszont az Egyesült Államokra célozgatva azt mondta, hogy a BT egyik tagállama védelmébe veszi Izrael tevékenységét és a "palesztin néppel szembeni agresszióját a Gázai övezetben és a megszállt területek más részein". Manszúr ezzel a Gázai övezet északi részén múlt péntek óta zajló izraeli légicsapásokra utalt, amelyekkel az ellne intézett rakétatámadásokat torolja meg. A légicsapásokban 16 ember halt meg, többnyire fegyveres szervezetek tagjai, de két kisgyermek is volt az áldozatok között.
Diplomáciai források szerint a BT-tagállamok közül Nagy-Britanniának és Dániának szintén voltak fenntartásai a nyilatkozattal szemben. A BT csütörtöki, zárt ajtók mögötti ülésén az Egyesült Államok addig rukkolt elő újabb és újabb módosító indítványokkal, amíg Katar - a BT egyetlen arab tagja - fel nem adta a harcot a dokumentum elfogadásáért.