Calin Popescu Tariceanu kormányfő pénteken helikopterrel a román katasztrófaelhárító hatóság által kijelölt első irányított gátnyitás helyszíne felé tartott, amikor a kora esti órákban a megzabolázhatatlanná duzzadt folyam az olténiai Dolj megye területén, egy kilométerrel a kiszemelt pont fölött átszakította a biztosnak tekintett védőgátat.
A víz percek alatt száz méter szélességű rést nyitott magának a gáton és elöntött 11 ezer hektárnyi területet Bistret és Nedea között. Az árvíz itt 12 közeli település elöntésével fenyeget, 40 lakóház, több mint száz gazdasági épület, körülbelül 40 kilométernyi közút és 31 kisebb-nagyobb híd került víz alá. Közben a katasztrófa-elhárítás helyszínre vezényelt erői előkészületeket tesznek a mesterséges gátnyitásra, hogy mérsékeljék a lakott területeket fenyegető veszélyt.
Szombatra virradóra az érintet folyamszakasz fölött elterülő Mehedinti megye területén, Drobeta Turnu Severin (az egykori Szörényvár) közelében, egy Pristol nevű településnél a Dunán levonuló árhullám átszakított egy nyúlgátat és birtokba vett több mint 2500 hektárnyi területet, közvetlenül veszélyeztetve a környező településeket. Ezen a Duna-szakaszon az árhullám már csak centiméterekre van a Bukarest-Temesvár közötti vasútvonaltól és műúttól.
Helyszíni jelentések arról számoltak be, hogy a Duna Báziás és a két vaskapui erőmű közötti szakaszán szombaton másodpercenkénti 15.600 köbméteres vízhozammal hömpölygött, de a vízügyi szakemberek két-három napon belül 16 ezer köbméteres, a folyam tudományos
figyelésének történetében előzmény nélküli vízhozamra számítanak.
A román hatóságok pénteken másodfoú készültséget rendeltek el. Az emberéletek megmentése és a nagyobb anyagi károk elkerülése érdekében a hatóságok úgy tervezik, a folyam négy pontján átvágják a védőgátakat, hogy mérsékeljék a hatalmas árhullámot. Ezzel az árhullámból kétmilliárd köbméternyi vizet csapolnak le mintegy 92 ezer hektárnyi területre.
A dunai árvíz szombaton közzé tett ideiglenes mérlege szerint a folyam mentén fekvő 12 romániai megyében eddig 480 lakóház került víz alá, közülük hét már összeomlott. Körülbelül 2500 gazdasági épületet és 12 jelentősebb ipari vállalatot öntött el az ár, amely elől 624
embert kellett kimenekíteni. A neheze azonban még hátra van - figyelmeztetnek a román szakértők.