Az európai segélyhívó számot feltárcsázó személy bemérhetőségét írja elő egy 2002-es EU-irányelv, azért, mert a telefonáló - aki beteg, bűncselekmény, vagy baleset elszenvedője - sokszor nem képes elmondani, hogy hol van. Magyarország azonban nem tette lehetővé az egységes uniós segélyhívó rendszeren, a 112-es hívószámot tárcsázó fél hollétének a meghatározását. Az Európai Bizottság ezért szabálysértési eljárást kezdett hazánk és tíz másik mulasztó tagállam ellen.
Az Európai Parlament szerdán tárgyalta a segélyhívó-rendszerről készült jelentést. Az EU célja, hogy az egységes európai segélyhívó, a 112-es használata az egész unióban általánossá váljon, minden tagállamban megismertessék a lakossággal, továbbá, hogy ez a szám bárhonnan ingyenesen hívható legyen.
2009-től az újonnan gyártott európai autók is a rendszerre kapcsolódnának, és az úgynevezett eCall (a műholdas GPS-technika és a 112-es kombinálásával) azt is lehetővé tenné, hogy egy balesetet szenvedett jármű maga bejelentkezzen, még akkor is, ha a vezetője és utasai erre képtelenek, mert nincsenek tudatuknál. Az unióban évente több mint 40 ezer ember hal meg közlekedési balesetekben. A műholdas kapcsolattal működő segélyhívó rendszertől azt remélik, hogy ez a szám jelentősen lecsökken, és évente akár több ezer ember életét is megmenthetnék, hiszen a városokban 40, vidéken pedig 50 százalékkal rövidebb idő alatt ellátásban részesülhetnének a balesetet szenvedők.