Az Európai Bizottság meghozza döntését május 16-án Románia és Bulgária európai uniós csatlakozásának dátumáról - közölte kedden José Manuel Barroso, a testület elnöke, cáfolva a bizottság egy névtelenül nyilatkozó tagjára hivatkozó, ellenkező értelmű médiajelentéseket. A bizottság elnöke megerősítette: a bizottság tartani kívánja a döntésre kijelölt eredeti dátumot.
Több lapban megjelentek olyan értesülések, miszerint az Európai Bizottság fontolgatja a döntés elhalasztását. A Financial Times keddi cikke szerint José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke már elhatározta, hogy öt hónappal elhalasztják a 2007-es csatlakozásról szóló döntést, amíg megállapítják, valóban komolyan fellépett-e a két ország a korrupció és a szervezett bűnözés ellen. A brit üzleti lap azt írta, Barroso leginkább Bulgária miatt aggódik, itt ugyanis mostanáig nem sikerült keresztülvinni a rendőrségi és igazságügyi reformot.
Olli Rehn bővítési biztos nemrégiben méltatta a Románia által, a kívánt reformok terén elért haladást, ám tartózkodóbban nyilatkozott Bulgáriáról. Rehn a május 16-án esedékes jelentésben szeretett volna javaslatot tenni a két ország felvételi időpontjára az uniós vezetőknek, de magas rangú bizottsági illetékesek azt mondták a Financial Timesnak, hogy a végső döntés őszig, valószínűleg októberig halasztódhat.
Szergej Stanisev bolgár miniszterelnök szerint a csatlakozás dátumának bármilyen elhalasztása csalódást okozna, és megerősítené a tagságot ellenző "euroszkeptikusok" helyzetét. "Nem vagyunk másodosztályú állampolgárok, ne alázzanak meg bennünket" - mondta. Románia és Bulgária számára mindenekelőtt a burjánzó korrupció, a szervezett bűnözés, valamint a gyenge lábakon álló közigazgatás és igazságszolgáltatás jelenti az EU-csatlakozás akadályát.
A menetrend szerint az Európai Bizottság május 16-án teszi közzé jelentését, amelyben megállapítja, a két balkáni állam elég érett-e ahhoz, hogy csatlakozzon 2007-ben a huszonötökhöz. Szófia és Bukarest ugyan aláírta már a csatlakozási okmányokat, ám a szerződésben szerepel egy kitétel, miszerint bármelyik ország - 2007-re tervezett - belépése egy évvel elhalasztható, ha a közösség úgy ítéli meg, hogy a jelentkező nem elég fölkészült. Nagy Krisztina, az Európai Bizottság bővítési ügyekben illetékes szóvivője nem volt hajlandó érdemben kommentálni az értesülést, mint mondta: "egyelőre nem született döntés".
Elemzők úgy látják, a román és a bolgár csatlakozás időpontját meghatározó, bizottsági ajánlás elhalasztása rákényszerítheti a két jelölt országot arra, hogy minél több reformot hajtson végre még az idén. Másfelől az idő rövidsége megnehezíthetné a román és a bolgár csatlakozási szerződés tagállami ratifikálását, ha a bizottság végül mégis 2007-es belépést javasolna.
MTI/[origo]