A washingtoni diplomácia vezetője az al-Arabíja hírtelevíziónak adott interjújában elismerte, hogy Iránnak lesz szerepe Irakban, a kérdés szavai szerint az, vajon ez a szerep pozitív lesz-e. "Ha Irán egy stabilizáló, egy átlátható, egy valóban jószomszédi szerepvállalás mellett dönt, az előnyös lesz Irak számára" - jelentette ki Rice. A nyilatkozat nem sokkal azt követően hangzott el, hogy ismertté vált: az Egyesült Államok bagdadi nagykövetét, Zalmay Khalilzadot megbízták azzal, hogy folytasson tárgyalásokat Irán képviselőivel.
A tárgyalások időpontját egyelőre nem tűzték ki, azt azonban mind amerikai, mind iráni részről előzetesen hangoztatták, hogy a napirenden az iraki helyzettel kapcsolatos kérdések szerepelnek majd. Eszerint nem lesz szó Irán vitatott nukleáris programjáról, továbbá Teherán Izraellel szembeni ellenséges magatartásáról, amit mindenekelőtt Mahmúd Ahmadinezsád elnök képvisel.
Amennyiben a szóban forgó megbeszélésekre sor kerül, ezek lesznek az első nyilvános, magas szintű tárgyalások a két ország között az iráni iszlám forradalom 1979-es győzelme óta.