Elismerte az amerikai elnök, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) tartott fenn titkos külföldi börtönöket, és hogy azokban terrorizmussal gyanúsított személyeket vallattak. George Bush televíziós beszédében - amelyet a szeptember 11-i áldozatok hozzátartozóinak körében tartott - védelmébe vette a CIA-nak a legfontosabb gyanúsítottakra alkalmazott titkos vallatási-kihallgatási gyakorlatát, amely szerinte alapvetően fontos információkhoz juttatja a hatóságokat.
Bush szerint a CIA csupán csekély számú külföldi gyanúsított kihallgatását végzi más országokban, és olyan gyanúsítottakról van szó, akiket felelősség terhel a szeptember 11-i terror-támadásokért, az 1998-as kenyai és tanzániai követség-robbantásokért, illetve a Cole amerikai hadihajó elleni, ádeni robbantásos merényletért.
Nem kínoztak
Bush szerint szükséges, hogy ezeket az embereket olyan miliőbe helyezzék, ahol titkokban őrizhetik és vallathatják őket a szakértők. "Ez a program lehetővé tette, hogy potenciális tömeggyilkosokat távolítsunk el az utcákról, mielőtt még ölhettek volna" - mondta.
Az elnök szerint a CIA az igazságügyi minisztériummal egyeztetve "alternatív módszerek sorát" alkalmazta a vallatások alatt, ugyanakkor azt álította, hogy tiszteletben tartották a rabok emberi jogait, és nem kínozták őket. "Az Egyesült Államok nem kínoz. Nem adtam ere felhatalmazást, és nem is fogok" - idézte a BBC.
Bush egyúttal bejelentette, hogy az al-Kaida 14 kulcsfiguráját - köztük a 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadások tervének kidolgozóját, Hálid Sejk Mohamedet - kiemelték a CIA őrizetéből, és a guantánamói fogolytáborba szállították, ahol felelősségr vonják őket. Az elnök szerint már egyetlen rab sincs a CIA őrizetében, és a foglyoknak megadják a genfi egyezmény alapján nekik járó védelmet.
Az elnök szerint eddig azért nem közöltek részletesebb információkat a titkos programról, mivel még folytak a kihallgatások, és félő volt, hogy ezek nem járnak sikerrel, ha kitudódnak a részletek.
Most az európai kormányokon a sor
A CIA titkos külföldi vallató börtöneiről tavaly adtak először hírt az amerikai lapok, de a kormányzat sokáig nem ismerte el ezek létezését, minek következtében nemzetközi bírálatok középpontjába került. Sorra indultak a vizsgálatok, nemzetközi civil szervezetek, jogvédők, sőt még az Európai Unió is vizsgálni kezdte a titkos börtönökről, illetve az oda rabokat szállító, titkos repülőjáratokról szóló híreket. A programban feltehetően több európai ország kormánya is közreműködött. Most az európai kormányokon a sor, hogy elárulják, mit tudnak ezekről a börtönökről - közölte Dick Marty, a titkos fogolyjáratok és börtönök ügyét vizsgáló Európa Tanács részéről.
[origo]/MTI