Az amerikai szakemberek atomfegyverek és sugárzó anyagok után kutatva fogják átvilágítani a szállítmányokat, egyebek mellett az angliai Southampton kikötőjében, amely az egyesült arab emírségekbeli Dubai Ports World vállalat tulajdonában van. Az arab cég idén New Yorkban és másik öt amerikai városban több kikötőt vásárolt meg, ami politikai felzúdulást okozott, és a kikötők biztonságát fokozó intézkedésekhez vezetett.
Az amerikai hatóságok a helyi rendőrséggel együttműködve vizsgálják meg a hajórakományokat az angliain kívül a pakisztáni Kászim, a hondurasi Puerto Cortés, az ománi Szalála, a dél-koreai Puszan, valamint Szingapúr kikötőjében.
Michael Chertoff belbiztonsági miniszter jelentős lépésnek nevezte a kikötői biztonsági intézkedést, hangsúlyozván: Amerikát meg kell védeni a tömegpusztító fegyverektől, amelyek egy atombomba, radioaktív vagy piszkos nukleáris fegyver formájában érkezhetnek az Egyesült Államokba tengeri úton.
A hajórakományok átvilágítását az amerikai Demokrata Párt vezetői a világ több városára is ki akarják terjeszteni. Egyes biztonsági szakértők viszont ablakon kidobott pénznek tartják a programra előirányzott 60 millió dollárt. James Carafano, a tekintélyes washingtoni konzervatív agytröszt, a Heritage Alapítvány szakértője szerint a konténerek átvilágítását végző berendezések gyenge eredményeket adnak, amelyekre nem lehet a biztonságot alapozni. A szakember véleménye szerint továbbá nincs reális esélye annak, hogy valaki egy atomfegyvert magára hagyjon és hajón küldje Amerika felé; túl sok a kockázati tényező, a hajó például irányt válthat, a konténerek megsérülhetnek.