Egy bagdadi orvlövész által meglőtt, tankja tornyába visszahanyatló amerikai katona. Humvee-t darabokra szaggató út menti pokolgép. Egy kisteheruató platójáról "Allah u akbar" (Allah hatalmas) felkiáltások közepette kilőtt rakéták képei. Vissza a stúdióba: katonai terepruhába öltzözött műsorvezető szólítja fel a nézőket a felkelésre. "Nem adjuk fel. Halál vagy győzelem" - esküdözik a bemondó, miközben szégyenteljes pusztulással fenyegeti az amerikai erőket és az iraki kormányba beférkőzött "iráni" barátaikat.
A fent idézett képkockák az iraki az-Zavra TV műsorából valók. A 24 órában adó műholdas csatorna Szaddám korabeli harci indulókkal ünnepli az iraki felkelőket. Az adás - különböző fegyveres csoportok honlapjairól összeszedett fénykép- és filmfelvételek tarka és nyers keveréke - máris komoly kultusznak örvend, főként Bagdad ifjúsága körében. "Minden este nézem. Nem szeretem az erőszak népszerűsítését, de ez valami szokatlan hang az amerikaiak ellnei érvelésben. Lebilincselő" - idézte a Guardian a 22 éves Szamir Azizt.
A csatorna nem válogat: vannak itt autóbomba felrobbanását és gránátok becsapódását mutató szemcsés felvételek az Abu Graib börtönben folyt kínzásokról vagy vérző gyerekekről készült fényképek, sőt néhény kocka Michael Moore filmjéből, a Fahrenheit 9/11-ből.
A csatorna főként az amerikai megszállókat és a kormányhoz hű erőket támadja, de a leghevesebben a síiták, vagy ahogyan a helyi szunniták csúfolják őket (a Bagdadot a 16. században felperzselő perzsa szafavida birodalom után), a szafávik ellen szól. A felkelők tévéjében csak "gyilkos gengszerternek" nevezik a radikális síita hitszónokot, Muktada asz-Szadrt és híveit, miközben a síita többségű kormányt "iráni cinkosoknak" hívják.
Az az-Zavra eredetileg zenés-táncos csatornaként indult, ám hamar hangnemet váltott, ahogy a hatóságok bezáratták bagdadi irodájukat tavaly novemberben "erőszakra való buzdítás" miatt. Az iraki hatóságok szerint az adó az Iraki Iszlám Hadsereg (egy Baasz párti felkelő csoport) szócsöve. Műsorát ismeretlen helyről sugározza a Közel-Keletet és Észak-Afrikát lefedő, egyiptomi Nilesat hálózaton keresztül. Tulajdonosa egy csempészés miatt mentelmi jogától megfosztott iraki parlamenti képviselő, a feltételezések szerint jelenleg Szíriában bujkáló Mísan al-Dzsiburi.