Lassan szedi magát össze Európa nagyobbik része a Kirill orkán után. A heves szélviharban az MTI legfrissebb jelentése szerint 44-en, a BBC híradása szerint 33-an vesztették életüket. Nagy-Britanniában legalább tizenhárom, Németországban tizenegy, Hollandiában hat, Lengyelországban hat, Csehországban három, Franciaországban három, Belgiumban pedig két halálesetet jelentettek péntek délig.
Eközben riadókészültséget léptettek életbe Kalinyingrádban, a Balti-tenger partján fekvő, Litvánia és Lengyelország közé beékelődött orosz enklávéban. Az előrejelzések szerint a kiadós esőzéssel kísért szélvihar Oroszország középső részét is el fogja érni.
Az orkán számos országban megbénította a vasúti közlekedést, és súlyos fennakadásokat okozott a légi forgalomban. Németország történetében először csütörtök kora este az egész országban leállt a vasúti forgalom. Utasok tízezrei töltötték az éjszakát veszteglő szerelvényekben, illetve az állomásokon, repülőtereken egész Európában.
Kidőlő fák, leomló falak öltek
Nagy-Britanniában a helyenként 160 kilométer/óra sebességgel dühöngő szélviharban kidőlő fák és leomló falak alatt lelték halálukat az áldozatok, köztük egy kétéves gyermek. A szigetországban pénteken több településen szünetelt a tanítás az iskolaépületekben keletkezett károk vagy áramszünet miatt.
Németországban helyenként 200 kilométer/órás sebességet is elértek a széllökések - amire csaknem 30 éve nem volt példa -, ugyancsak kitépett fák, ledőlt falak és kiszakadt ajtók okozták tizenegy ember halálát, köztük egy másfél éves kisgyermekét. A sérültek száma meghaladja a százat. Az anyagi károk szerte az országban tetemesek, de felmérésük legkevesebb egy napot vesz igénybe. Sok helyen zárva maradtak az iskolák, és elsősorban a keleti országrészben számos településen még pénteken reggel is szünetelt az áramszolgáltatás.
Péntek reggel még mindig zárva volt a berlini főpályaudvar, miután a vadonatúj épület üveghomlokzatából kiszakadt egy acélgerenda a heves széllökések miatt. A pályaudvart csütörtök este ürítették ki.
Hollandiában a hat ember közül négy életét ugyancsak rájuk zuhanó fák oltották ki. A kormány válságstábja felszólította a lakosságot, hogy ne merészkedjen ki az utcákra.
Megtépázott Közép-Európa
Lengyelországban hat halálos áldozata van az orkánnak, több helyen megszakadt az áramszolgáltatás és fennakadások voltak a vasúti közlekedésben péntekre virradóra. Az ország nyugati felén, Kostrzynben egy fa rádőlt egy autóra, vezetője életét vesztette. Katowicében a szél kettétört egy 15 méter magas darut, amely agyonütötte kezelőjét.
A délnyugat-lengyelországi Wroclaw, Varsó és a Mazuri-tavak környékén számos település áramszolgáltatás nélkül maradt. A médiajelentések szerint a szél elvitte házak tetejét Wroclawban, Lódzban és Krotoszynben. Leálltak a vonatok Krakkó és Zakopane síparadicsoma között, mert a vágányra dőlt egy nagyfeszültségű vezeték oszlopa. Le kellett zárni a Varsó és Poznan közötti autóút egy szakaszát is, ahol lámpaoszlop dőlt az úttestre. A tűzoltóknak az ország számos pontján kellett kidőlt fához, oszlophoz kivonulniuk.
Kidőlt fenyővel küzdenek a lengyel tűzoltók
Csehországban négy emberéletet követelt a helyenként orkán erejű szélvihar. A cseh Óriás-hegység legmagasabb pontján, a Snezkán óránkénti 214 kilométeres sebességet méretk. Prágában a Károly-hídon csütörtök este óránként 164 kilométeres sebességű szél zúgott.
A cseh televízió kora reggeli jelentése szerint két fiatalember halt meg a Prágához közeli Vestecben, amikor a viharban a gépkocsijukra dőlt egy fa. A cseh fővárostól északra fekvő Slunecnében egy tűzoltó vesztette életét, mert mentés közben rádőlt egy fatörzs. A negyedik áldozat csütörtök éjjel közlekedési balesetben vesztette életét, amelyet egy útra dőlt fa okozott.
A nagy erejű szél a német határon fekvő Bozí Darban lesöpörte a helyi templom tetőszerkezetét, de számos más településen okozott kárt a tetőkben. Több helyen kukákat, gépkocsikat döntött fel, sodort el. Prága déli részén ledőlt egy daru, ami több gépkocsit összetört. Sok közlekedési baleset történt, pénteken reggel országszerte fennakadások voltak a közúti és a vasúti közlekedésben az útra dőlt fák miatt.
A prágai Ruzyne repülőtéren, az esti órákban a rossz időjárás miatt több tucatnyi járat indulását elhalasztották, de péntek reggel már nem voltak nagyobb problémák. A rossz közúti viszonyok miatt zárva van két cseh-német határátkelő is, a vonatok jelentősen késnek. A vihar megrongálta a villanyvezetékeket, így problémák voltak az áramszolgáltatással is. Több ezer ember az éjjel áram nélkül maradt, ezért a Cseh Energetikai Művek (CEZ) péntek reggel ellátási szükséghelyzetet hirdetett ki az ország egész területén.
Szlovákiát megkímélte a vihar
Szlovákiában nem követelt emberéletet és komolyabb sérülést sem az orkán. A legnagyobb aggodalom a Magas- és az Alacsony-Tátra térségében élőket töltötte el, ahol néhány éve több száz hektár fenyőerdőt tarolt le egy szélvihar. Ezúttal azonban csak tíz fát döntött ki, és megtépázta a hegyi vasút felsővezetékét. Éjfélkor sűrű havazás kezdődött a Tátrában.
A legtöbb gond Pozsonyban volt, ahol éjszaka a tűzoltók harminc helyszínre szálltak ki, hogy letört faágakat, megrongált parabola-antennákat, lesodort tetőket takarítsanak el. A főváros egyik piacán bódékat rongált meg a szél, de a legtöbb munkát az elsodort, fölborított kukák százaiból szétszóródott hulladék adja a takarítóknak. Vidéken leggyakrabban utakra, vasúti sínekre borult fákat kellett eltakarítani. A pozsonyi repülőtéren egy járatot kellett törölni. Pénteken napközben Szlovákiában óránkénti 70-100 kilométer sebességű szél várható.