A 2001-es terrormerényletek után határozott fellépésével nagy ismertségre és népszerűségre szert tett republikánus politikus már korábban közölte, foglalkozik az elnökség gondolatával. Több más politikustársához hasonlóan ő is megalakította a jelöltségét előkészítő bizottságot, ami lehetővé tette számára, hogy több pénzt fordíthasson politikai szereplésekre, és a közvélemény kóstolgatására még elkötelezettség nélkül több helyen megforduljon az országban.
A Time című magazin január végi közvélemény-kutatása szerint, ha akkor rendezték volna meg a választást, neki lett volna a legnagyobb esélye: az amerikaiak 56 százaléka rá szavazott volna. Őt követte népszerűségben a demokrata párti Hillary Clinton 51, majd John McCain és Barack Obama republikánus, illetve demokrata párti szenátor 50-50 százalékos támogatottsági mutatóval.
A politikus hétfőn regisztráltatta magát a Szövetségi Választási Bizottságnál, ezzel hivatalossá vált, hogy részt vesz a pártja elnökjelöltségéért folyó küzdelemben. A CNN közlése szerint Giuliani november óta több államba ellátogatott, megjelent az első előválasztások helyszínén, New Hampshire-ben, adománygyűjtő hálózatot szervezett és kampánystábot alakított.
Választási elemzők szerint bármennyire népszerű országos szinten, komoly gondjai lehetnek, hogy győztesként kerüljön ki a Republikánus Párt hosszú előválasztási akadályfutásából. A párt konzervatív magja számára ugyanis kevésbé elfogadhatóak mérsékelt nézetei a fegyvertartást, a művi vetélést és az azonos neműek közötti párkapcsolatot illetően.