Apuról mesél a halott diktátor fia

Vágólapra másolva!
Könyvben írja le élményeit Idi Amin ugandai diktátor tizedik fia. Jaffar Amin véres uralmáról hírhedt apjáról szeretne árnyaltabb képet festeni, pláne azután, hogy Ugandában is bemutattak egy, a rémtetteket feldolgozó, Oscar-díjra jelölt filmet. A fiú szeretné fellebbenteni a fátylat a hírhedt diktátor másik arcáról, az apáról.
Vágólapra másolva!

Megtörte hallgatási esküjét, hogy új nézőpontból mutassa be apja emlékét Idi Amin volt ugandai diktátor fia. Jaffar Amin azt követően szeretné tisztázni a dolgokat apja körül, hogy bemutatták a Skócia utolsó királya című filmet, amely a diktátor véres uralmáról szól. Az Oscar-díjra jelölt film Amin skót származású személyi orvosának szemszögéből mutatja be a véres uralmat. Jogvédők félmillióra becsülik az Idi Amin uralma alatt eltűnt ugandaiak számát. A diktátor 8 éves zsarnokságát politikai ellenfeleinek durva elnyomása, eltüntetése, megkínzása kísérte. Jaffar szerint a film csak fokozza a negatív képet apjáról, pedig ő szeretné, ha ez árnyaltabb lenne.

Ennek érdekében azt szorgalmazza, hogy bizottság vizsgálja ki az igazságot apja uralmával kapcsolatban. "Apu az egyetlen személy, akit valaha is meggyanúsítottak és elítéltek, és akit bírósági tárgyalás nélkül, meggyőződése miatt börtönöztek be" - közölte a 40 éves fiú, aki ugyanakkor nem tagadja az apjának tulajdonított rémtetteket. Tisztában van azzal is, hogy nehéz feladat lenne átértékelni a diktátor uralmát, ám szerinte ha valaki megkérdezné apjától, mi történt, "rám nézne, és azt mondaná: 'emberek harcoltak velem, és harcoltam velük, de sosem öltem meg ártatlanokat. Az Úr az egyetlen, aki ítélkezhet felettem.'"

Jaffar könyvet ír Idi Aminről. "Nem akarok az ellen harcolni, ami megtörtént, de meg akarom mutatni a másik oldalát. Meg akarom mutatni a szülőt, meg akarom mutatni az apámat" - idézi a Guardian. A fiú, aki a tizedik az Idi Amin számos feleségétől származó 40 gyerek közül, apja 1978-as elűzése után Szaúd-Arábiában élt családtagjaival. A család busás jövedelmet húzott, cserébe azért, hogy hallgasson a régi dolgokról. Jaffar 1990-ben tért haza Ugandába, ahol előbb egy futárcégnél dolgozott, jelenleg reklámszövegeket olvas fel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!