Az iráni hatóságok kihallgatják a Satt-el-Arab iraki-iráni határfolyón két nappal ezelőtt elfogott 15 brit haditengerészt és tengerészgyalogost, akiket felelősségre kívánnak vonni az iráni felségvizek megsértéséért - jelentette ki hétfőn az iráni külügyminiszter helyettese. Mehdi Mosztafavi miniszterhelyettes szerint "a rendes igazságszolgáltatási ügymenet szerint" kezelik az iráni felségvizeket megsértő britek ügyét.
A hatóságok először is azt akarják tisztázni, hogy a brit tengerészek szándékosan vagy tévedésből hatoltak be az iráni vizekre - mondta Mosztafavi. A külügyminiszter-helyettes jelezte, Irán nem szándékozik olyan cserét ajánlani, hogy átadja a 15 brit tengerészt, illetve tengerészgyalogost az Irak északi részén őrizetbe vett öt iráni tisztségviselőért, akiket amerikai katonák vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy fegyvert és pénzt juttattak el iraki milíciákhoz.
Brit állítás szerint a tengerészgyalogosok éppen egy kereskedelmi hajót kutattak át iraki vizeken, amikor iráni naszádok körbevették, majd elfogták őket. Egy londoni arab nyelvű újság befolyásos iráni vezetőkre hivatkozva azt írta, a tengerészgyalogosok elfogásáról napokkal korábban döntöttek Teheránban, ezt a találgatást azonban a brit kormány nem kívánta kommentálni.
Tony Blair brit miniszterelnök jogtalan és hibás lépésnek nevezte a katonák elfogását. "Remélem, az iráni kormány megérti, milyen alapvető fontosságú ez a kérdés számunkra. Semmilyen kétségük nem lehet afelől, mennyire komolynak tekintjük ezt a lépést" - fogalmazott Blair a Guardian szerint.
Az iráni külügyminisztérium szerint egészségesek és jól vannak az elfogott brit tengerészek. Ennél több információt azonban nem volt hajlandó megosztani az iráni vezetés a brit külügyminisztériummal és a teheráni brit követtel sem. Irán elutasította azt a kérést is, hogy brit diplomaták találkozhassanak a haditengerészekkel.
A brit tengerészek elfogása körüli diplomáciai feszültség tovább mélyíti az Irán és a nyugati államok közötti feszültséget. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szombati ülésén szigorította az Iránnal szemben bevezetett szankcióit, mert Teherán nem volt hajlandó leállítani atomprogramját. Az iráni vezetés válaszként bejelentette, hogy felfüggeszti az együttműködést a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel.
MTI/[origo]