Az Antall József Tudásközpont, a Wilfried Martens Centre for European Studies és a Tehetségbázis Kft. szeptember 22-én nemzetközi konferenciát szervezett Brüsszelben, amelyen a jelenlegi menekültválságra adott tagállami megoldásokat vizsgálta a visegrádi országok szemszögéből.
A konferencián nyitóbeszédet mondott Bihari Katalin, az Antall József Tudásközpont igazgatóhelyettese, aki kiemelte, hogy a jelenlegi menekültválság a fennállása óta az egyik legnagyobb kihívás az Európai Unió számára.
Hrisztosz Sztilianidesz humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős európai uniós biztos vitaindító előadásában kiemelte, hogy
a válságkezelés során az európai egység és Európa lényege forog kockán.
Az előadást követően kerekasztal-beszélgetés vette kezdetét. A panelbeszélgetésen részt vett Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója, Milan Nic, a Central European Policy Institute ügyvezető igazgatója, Tomás Kaválek, az Association for International Affairs szakértője és Eugenio Ambrosi, az International Organisation for Migration regionális igazgatója.
Orbán Balázs rámutatott, hogy az EU alábecsüli saját határainak jelentőségét. Emellett kifejtette, hogy a menekültválság elsősorban egy jogi válság, és azzal érvelt, hogy az 1951. évi genfi egyezmény egyes rendelkezései elavultak.
Milan Nic véleménye szerint humanitárius és kommunikációs krízissel állunk szemben. Kifejezte reményét, hogy
a tárgyalási nehézségek ellenére sikerül konszenzusos döntést hozni az Európai Unió Tanácsában.
Tomás Kaválek a biztonsági aspektusokat emelte ki, valamint rámutatott az embercsempészek és a nemzetközi bűnszervezetek szerepére a válságban.
Eugenio Ambrosi felhívta a figyelmet az európai intézmények és az európai jogrendszer szerepére a kérdés megoldásában. Aláhúzta az európaiak történelmi felelősségét a menekültek befogadását illetően. Ambrosi visszautasította, hogy a jelenlegi helyzetet válságnak hívjuk.
A panelbeszélgetést Vít Novotny, a Wilfried Martens Centre for European Studies vezető kutatója moderálta. A szakmai értekezést Schöpflin György néppárti EP képviselő előadása zárta. Schöpflin professzor rámutatott az integráció megfelelő értelmezésének fontosságára, valamint hangsúlyozta, hogy az integráció egyik fontos aspektusa az asszimiláció.
A rendezvényen a résztvevők azt vitatták meg, melyek lehetnek az Európai Unió és a visegrádi országok regionális szintű válaszai a menekültválságra, hogyan lehetne a különböző hatásköröket megosztani az EU, valamint a tagállamok között, és milyen kihívásokat támaszt a válság az európai közös kül- és biztonságpolitikával szemben.