Az együttműködés és a konfliktus közötti érzékeny helyzetben van a NATO és Oroszország közötti viszony – a többi között erről beszélt európai újságíróknak, köztük az Origo munkatársának Douglas Lute, az Egyesült Államok NATO-nagykövete.
A budapesti amerikai követség bevonásával rendezett telefoninterjún az egykor altábornagyként szolgáló – és az amerikai sajtóban korábban csak háborús cárként emlegetett – diplomata Brüsszelből azt is elmondta: Szíria kapcsán katonai és politikai együttműködés is van a több mint 60 tagú nyugati koalíció és Moszkva között, de titkosszolgálati információkat az előbbi csak akkor fog megosztani az oroszokkal, ha a célokban egyetértenek.
Vagyis a hírszerzési együttműködés momentán kizárt,
lévén, hogy Oroszország Bassár el-Aszad elnök – egyelőre – feltétlen támogatója, az Egyesült Államok és szövetségesei viszont elzárkóznak attól, hogy a szír elnök szerepet kapjon a rendezésben.
Douglas Lute elismerte, rendkívül bonyolult a helyzet Szíriában, hiszen az egyetlen közös legyőzendő ellenség, az Iszlám Állam ugyanúgy Aszad ellensége, mint a Nyugat által preferált, de az oroszokat igencsak zavaró, úgynevezett mérsékelt ellenzéki csoportok.
Aszadot viszont Moszkván kívül Irán és annak dél-libanoni síita szövetségese, a Hezbollah is támogatja. Mint mondta, az egyik legnagyobb kihívás most az, hogy a Nyugat Szíriában ne kerüljön konfliktusba Oroszországgal.
Annak kapcsán, hogy az oroszok esetleg Irakban is bombázni kezdjék az Iszlám Államot (a síiták dominálta és Moszkva szíriai tevékenységét elégedetten nyugtázó bagdadi kormány kérésére), az amerikai NATO-nagykövet úgy fogalmazott: erre a nyugati koalícióval való együttműködés esetén lát esélyt, „az ettől független akciók csak bonyolítanák a helyzetet”.
A beszélgetésen szóba került az is, hogy orosz bombázók a napokban többször is megsértették a NATO második legerősebb hadseregével rendelkező Törökország légterét. Douglas Lute az Origo kérdésére azt mondta: a török hadsereg képes az ilyen incidensek kezelésére, de ha a helyzet úgy kívánja,
a NATO kész alkalmazni a kollektív védelemről szóló 5. cikkelyt.
Az ugyanakkor nem valószínű, hogy a szövetség védelmi minisztereinek csütörtöki találkozóján közös határozat szülessen a történtek elítéléséről, mert emiatt a NATO politikai döntéshozó testülete, az Észak-atlanti Tanács hétfőn már „mélyen aggódott”.
Lute nagykövet nem kívánta kommentálni azt az orosz magyarázatot, hogy a légtérsértés a légköri viszonyok okozta „baleset volt”, inkább ennek súlyos következményeire figyelmeztetett: „Az ilyen felelőtlen viselkedés könnyen okozhat veszélyes helyzeteket, amelyek gyorsan eszkalálódhatnak.”