Az év első nyolc hónapjában Ausztriában 5391 menekült kérelmét utasították el és közülük 2270 embert kellett kiutasítani, míg 3121 önként tért haza. Ugyanakkor a kiutasítás sem egyszerű: hiába van például Pakisztánnal EU-szintű megegyezés, ahhoz, hogy valaki a kiutasítás után haza tudjon térni, a kiinduló országnak kell kiállítani a hazatérő dokumentumokat. Ez például Pakisztánban ritkán vagy egyáltalán nem történik meg, így
hiába utasítják ki a pakisztáni bevándorlókat, hazatérni mégsem tudnak.
Más a helyzet Afganisztánnal, ahol – Kabulban – harcok dúlnak, nem számít biztonságos országnak, így oda kiutasítással visszaküldeni sem lehet a menekülteket. Ennek ellenére az év első felében az osztrák Belügyminisztérium közlése szerint ötven afgán menekült az önkéntes hazatérést választotta.
Ausztria is tervezi, hogy az EU politikájával összhangban határozottabb lépéseket a menekültek és az illegális bevándorlók szétválasztására. Ennek alapján Werner Faymann kancellár kérte az EU-t, hogy a jelenleg kölcsönös egyezménnyel nem rendelkező országok esetén kössenek mielőbb kétoldalú megegyezést, vagy alkalmazzanak nagyobb politikai nyomást a visszafogadásra. Ausztria önállóan is tervez lépéseket egyes afrikai országokkal, így Nigériával, Malival és Szenegállal.
Ausztria is támogatja a görögországi és olaszországi hotspotok kialakítását, ennek érdekében Faymann kancellár katonákat és anyagi segítséget ígért Ciprasz görög miniszterelnöknek hétvégi tágyalásukon. Miközben a menekültkérdés – elsősorban a szélsőjobboldali Szabadságpárt okán – politikai kommunikációs fegyverré válik, Ausztria teszi a dolgát: követi az európai főáram politikáját a menekültek támogatásában, illetve a menekültstátuszra nem jogosultak kiutasításában, valamint támogatja a hotspotok felállítását és támogatást nyújt az Ausztriában maradó menekültek beilleszkedéséhez.
Az Oktatási Minisztérium 5000 iskolai helyet tett szabaddá az általános és középfokú intézményekben,
hogy a menekült gyermekek tanulni tudjanak, míg a Caritas – a katolikus egyházmegyék bevonásával – több mint 10 000 menekültnek nyújott vagy nyújt szállást és szervezett gyűjtést ruhára és élelmiszerre.