Az AP amerikai ügynökség derítette ki, hogy a különleges alakulatok elemzői napokkal a támadás előtt összeállítottak egy dossziét a kórházról, ahol hírszerzési jelentések szerint egy pakisztáni ügynök dolgozott.
Lehallgatott beszélgetésekből arra következtettek, hogy a kórház a tálibok parancsnoki és ellenőrző központjaként működött, és arra is utaltak jelek, hogy ott nehézfegyverzetet tárolnak – mondta el a hírügynökségnek egy egykori hírszerző, aki látta a dokumentumok egy részét.
Az egyelőre nem világos, hogy a parancsnokok, akik utasítást adtak az AC-130-asnak a támadásra, tisztában voltak-e a gyanúval, illetve azzal, hogy egy kórházról van szó.
A Pentagon eredetileg azt állította, hogy tűzharcba keveredett amerikai katonák támogatására küldték fel a gépet, később pedig azt, hogy tévedés történt.
John Campbell tábornok, az Afganisztánban állomásozó amerikai erők egyik vezetője azonban arról nem beszélt, pontosan mi történt, és ki adta ki a végső támadási parancsot. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az amerikai hadsereg szándékosan soha nem támadna egy kórházat.
Egyes amerikai elemzők még a 22 ember életét követő támadás után is azt állították, hogy az akció indokolt volt, és azt állították, hogy a pakisztáni ügynök életét vesztette.
Erről azonban nincs semmiféle bizonyíték, és a kórházat üzemeltető Orvosok Határok Nélkül szerint a személyzet egyetlen tagja sem volt pakisztáni.
Azt elismerték, hogy kezeltek sebesült tálib harcosokat is, de váltig állítják, hogy fegyvert nem engedtek be az épületbe.
Csütörtökön amerikai tank hatolt be a kórház romjai közé, az Orvosok Határok Nélkül szerint „erőszakkal” és előzetes bejelentés nélkül.
A tankon amerikai, afgán, valamint NATO-szakértőket szállítottak, akiknek a támadás kivizsgálása a feladatuk.
A nemzetközi szervezet azonban azzal vádolja őket, hogy tönkretettek potenciális bizonyítékokat, valamint „stresszt és félelmet keltettek” – számolt be a brit Guardian.