Az osztrák kancellár a Die Welt című német lapnak adott nyilatkozatában megerősítette: az elsődleges cél Törökország támogatása abban, hogy a Görögországgal közös 14 ezer kilométeres tengeri határt meg lehessen védeni, és így csökkenjen az Európába kontrollálatlanul érkező migránsok beáramlása. Első lépésben 40-50 ezer menekültet fogadna be Európa közvetlenül Törökországból, ellenőrzött körülmények között.
Ebben a folyamatban minden EU-s tagállamnak részt kell vennie,
erősítette meg a kancellár.
Aki pénzt kap az EU-tól, az nem teheti meg, hogy ne vállaljon részt a menekültek tisztességes és arányos elosztásában – jelezte. „Azok, akik az EU-s támogatások befogadóiként elutasítják, hogy részt vegyenek ebben, megnehezítik azon államok dolgát az EU költségvetésének elfogadásakor, mint Ausztria, akik nettó befizetők" – mondta Faymann.
A jövő évben megtörténik a 2020-ig tartó költségvetés felülvizsgálata.
Ennek egyik szempontja az kell legyen, hogy a különböző országok miként vettek részt a menekültügy kezelésében" – erősítette meg a kancellár.
Faymann jelezte, hogy ilyen tartalmú előterjesztéssel érkezik az általa vezetett „befogadók koalíciója" nevű országcsoport – Ausztria, Németország, Görögország, Svédország, Finnország, Belgium, Hollandia – előzetes egyeztetésére. A tanácskozáson Jean-Claude Juncker bizottsági elnök bemutatja a menekültek érkezésével kapcsolatos legújabb adatokat. Előzetes hírek szerint
az EU-Törökország megegyezés működik:
az elmúlt hetekben megfeleződött a tengeren érkező menekültek száma, a korábbi napi hat-hétezerrel szemben immár háromezerre csökkent azok száma, akik átjutnak a török ellenőrzésen. A török kormány a hosszú határszakasz ellenőrzésének további fokozását ígéri.