A négycsillagos amerikai tábornok, aki jelenleg a Royal United Services Institute (RUSI) nevű londoni hadászati-biztonságpolitikai kutatóintézet alelnöke, kifejtette: meggyőződése, hogy a Brexit - vagyis Nagy-Britannia távozása az EU-ból -
komoly csapást mérne az Európai Unió erejére és ellenálló képességére,
éppen egy olyan pillanatban, amikor a Nyugat több irányból is támadás alatt áll.
Vlagyimir Putyin orosz elnök például éppen most igyekszik visszaállítani az orosz dominanciát a hazáját övező térségben, és olyan erőknek nyújt támogatást, amelyek célja az európai egység szétforgácsolása - írta Petraeus.
Az amerikai tábornok szerint elhibázott a Brexit-párti tábor azon érvelése is, hogy mérsékelné Nagy-Britannia terrorfenyegetettségét a távozás az EU-ból. Az Európai Unió ugyanis minden hibájával együtt életfontosságú szerepet játszik a Nyugat katonai, hírszerzési és diplomáciai együttműködésének elmélyítésében.
Winston Churchill híres szavai szerint
a szövetségesekkel együtt megvívott csatánál csak egy rosszabb van: a szövetségesek nélkül megvívott csata
- idézte Petraeus az egykori brit miniszterelnököt. A volt CIA-igazgató szerint ma ugyanezt lehet elmondani az Európai Unióról is.
Tekintettel a világ minden irányából fenyegető veszélyekre és kihívásokra, a Nyugat és intézményei számára a mostani időszak az összetartás, és nem a széthúzás ideje - tette hozzá. Legalábbis nemzetbiztonsági szempontból sem az Egyesült Államok, sem Nagy-Britannia problémáinak megoldását nem tenné könnyebbé, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból. Éppen ellenkezőleg, a Brexit csak még veszélyesebbé tenné a világot - vélekedett vasárnapi cikkében az amerikai tábornok.
Petraeus rövid időn belül a második magas rangú amerikai katonatiszt, aki szót emelt a brit EU-tagság mellett.
A minap Ben Hodges altábornagy, az Európában állomásozó amerikai fegyveres erők parancsnoka a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy
a NATO is megszenvedné, ha Nagy-Britannia távozna az Európai Unióból.
Hodges szerint Oroszország ukrajnai agressziója és szíriai beavatkozása Európa biztonságát is veszélyezteti, mivel
Moszkva "fegyverként használja" a migránsválságot, tízezreket kényszerítve arra, hogy Európába meneküljenek.
A NATO és az EU tagjainak ebben a helyzetben szolidaritást kell mutatniuk egymás iránt, de ez az egység veszélybe kerülhet, ha a választók a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazáson arra voksolnak, hogy Nagy-Britannia távozzon az unióból - tette hozzá az amerikai parancsnok.
"A legmegbízhatóbb barátaink és szövetségeseink mindegyike európai ország (...). Ezért ha az EU bomlásnak indul, annak elkerülhetetlenül tovagyűrűző hatása lenne a (NATO-)szövetségre is" - mondta a BBC-nek Hodges tábornok.
Április végén Nagy-Britanniába látogat Barack Obama amerikai elnök, és előzetes brit sajtóértesülések szerint ő is kifejezésre juttatja majd azt a reményét, hogy a brit EU-tagságról szóló júniusi népszavazáson a választók többsége a bennmaradásra voksol.