Thomas de Maiziére német belügyminiszter és Loretta Lynch amerikai szövetségi igazságügyi miniszter szerdán írnak alá egy német-amerikai információ-megosztásról szóló megállapodást – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Németország a menekültekről készített adatbázisába engedne a jövőben betekintést amerikai kollégáiknak. De Maiziére szerint erre azért van szükség, hogy még időben tudják azonosítani azokat a terroristagyanús embereket, akik a menekülthullámmal szivárogtak be Európába.
Egyedül Németországból 810 szélsőséges csatlakozott az Iszlám Államhoz, akiknek az egyharmada visszatért”
– mondta a német belügyminiszter. Szerint mindannyiunkat fenyeget a terrorizmus, amivel szemben csak nemzetközi összefogással lehet sikeresen védekezni.
De Maiziére kedden utazott Washingtonba, ahol elsőként Jeh Johnsonnal találkozott. Az amerikai belbiztonsági miniszter és német kollégája az adatmegosztás mellett a szélsőséges iszlamista propaganda online terjedéséről és a kiberbiztonságról tárgyaltak.
De Maiziére nemcsak az Egyesült Államokkal szeretne szorosabb együttműködést az információcserében, hanem az unió többi tagországával is.
Egy Brüsszelhez hasonló terrortámadás megelőzéséhez elkerülhetetlen a hatóságok és a titkosszolgálatok közötti hatékony információcsere az unió határain belül”
– mondta De Maizére még március 23-án, egy nappal a brüsszeli terrortámadás után. Nem sokat érnek az uniós országokban bevezetett rendkívüli biztonsági intézkedések, ha a tagállamok hatóságai és titkosszolgálatai nem osztják meg egymással saját információikat.
A novemberi párizsi merényletek után is felmerült egy közös uniós terrorelhárítási adatbázis felállításának terve. Johanna Mikl-Leitner közvetlenül a támadások után szorgalmazta az intenzívebb információcserét, de a volt osztrák belügyminiszter javaslata akkor süket fülekre talált.