Továbbra sem lehet biztosat tudni arról, hogy milyen kapcsolatban állt az Iszlám Állammal az eddig 50 halálos áldozattal járó orlandói támadás elkövetője azok után, hogy a terrorszervezethez kötődő hírügynökség vasárnap azt közölte: az ő egyik fegyveresük követte el a támadást.
A CNN Iszlám Állammal foglalkozó szakértője szerint ugyanis a mostani üzenet nyelvezete eltér a korábbi közleményekben megszokottól. Többek között például a „meleg” kifejezés arab megfelelőjét használják, ami a szakértő szerint eddig nem volt jellemző. Ez is azt az információt támaszthatja alá, hogy az elkövető, a 29 éves, afgán származású, de már New Yorkban született
Omar Mateen nem állt közvetlen kapcsolatban a szervezettel,
csak a támadás előtt fogadott esküt az amerikai segélyhívószámot tárcsázva Abu Bakr al-Bagdadinak, az Iszlám Állam vezetőjének.
Az viszont biztos, hogy Omar Mateen
szimpatizált a radikális dzsihádisták nézeteivel,
sőt, korábban azzal kérkedett munkatársai előtt, hogy terrorista barátai vannak. A melegeket pedig gyűlölte.
A New York Times iszlám szélsőségekkel foglalkozó újságírója ezzel kapcsolatban azt írta: a terrorszervezet számára valójában mindegy, hogy egy mostanihoz hasonló esetben az elkövető közvetlen kapcsolatban áll az Iszlám Állammal, vagy csak szimpatizál velük. Számukra
a lényeg a félelemkeltés,
azt pedig akár még jobban is szolgálja, ha olyanok részéről is lehet számítani támadásokra, akik nem állnak kapcsolatban szélsőségesekkel. Az Iszlám Állam szóvivője, Abu Muhammad al-Adnani kifejezetten biztatta követőiket ilyen támadások elkövetésére a múlt hónapban:
Az ő országuk szívében elkövetett legkisebb akció is drágább a számunkra, mint a legnagyobb akció, amit itt követünk el.
A hatóságok által az épület megrohamozása során meggyilkolt Mateenról már eddig is lehetett tudni, hogy 2007 óta egy biztonsági cégnél dolgozott, első felesége pedig négy hónap után vált el tőle, mert a férfi egy idő után nagyon erőszakosan viselkedett vele, sokszor megverte. A nő szerint
a férfi bipoláris személyiségzavarban szenvedhetett,
de hivatalosan nem diagnosztizálták. Arról is beszélt, hogy Mateennak szteroidokkal is volt dolga.
Az első feleség és a terrorista apja azt állítja: a férfi vallásos volt, de nem hiszik, hogy a mészárlásban ennek volt szerepe. Munkatársai ugyanakkor az NBC szerint rasszistának írták le, és azt mondták, gyakran ijesztően viselkedett, főleg, ha felidegesítette magát valamin. A legkönnyebben pedig a nőkkel, a különféle etnikumokkal és a vallással kapcsolatos kérdések idegesítették fel.
Újabb információk szerint Mateen újraházasodott, második feleségével, Noor Salmannal élt egy Fort Pierce-i lakásban. A CNN forrása arról számolt be: a nő anyja az eset után sírva azt kérdezte, hogy „Isten miért csinálja ezt velem”.
Közben a túlélők jóvoltából egyre többet lehet arról tudni, hogy mi történt a tragédia helyszínén, a Pulse nevű melegbárban, ahol a lövöldözés kezdetén körülbelül háromszázan szórakoztak. A beszámolók szerint a sötét és a hangos zene csak növelte a bizonytalanságot, később pedig a pánikot.
Először úgy hangzott, mintha a show része lenne, mert épp egy előadás ment, és mindenki jól érezte magát
– mondta egy túlélő az első lövések utáni pillanatokról.
De ahogy az emberek elkezdtek sikoltozni, és a lövések folytatódtak, tudtuk, hogy ez már nem a show.
Volt olyan, aki az egyik mosdóban, holttestek alá bújva vészelte át a lövöldözést, a fellépőknek pedig az öltözőben elbújva sikerült megmenekülniük, amíg a rendőrök hajnali öt körül megrohanták az épületet. Az asztalok alatt elbújó pultos szerint a rendőrök azt kiabálták:
Aki életben van, emelje fel a kezét.
Egy rendőrségi forrás szerint napokba telhet, amíg az összes áldozatott azonosítják. Eddig tizenhét áldozat kiléte ismert, közülük a legidősebb egy ötvenéves férfi, legtöbbjük ennél fiatalabb, a húszas-harmincas éveiben járt.
Az amerikai elnökválasztást kevesebb mint öt hónap múlva tartják, így nem meglepő, hogy mindkét véglegesnek tűnő jelölt, Hillary Clinton és Donald Trump is megszólalt a tragédia után. Trump először Twitter-bejegyzésében azt kérdezte, „mikor leszünk végre kemények, okosak és éberek?”, majd később „keménységet és éberséget” sürgetett. Hillary Clinton elítélte a tragédiát, de nem kommentálta.
A kommentárok szerint
a mészárlás Trumpot segítheti.
A milliárdos kampánya az elmúlt időben több kihívással is szembesült, és a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint 5-10 százalékos hátrányban van Clintonnal szemben. Az amúgy is iszlámellenességgel és Amerika megvédésének jelszavával kampányoló Trump ezért igyekszik a lehető legtöbbet kihozni a helyzetből. Azt mondta: "A gyenge vezetők miatt mondtam, hogy ez fog történni – és csak rosszabb lesz. Emberéleteket akarok megmenteni, és megelőzni egy következő támadást.
Ezért többé nem engedhetjük meg magunknak, hogy politikailag korrektek legyünk.
A hírek szerint a republikánusok várható jelöltje ma nagy beszédben vázolja majd a terrorizmussal, bevándorlással és nemzetbiztonsággal kapcsolatos elképzeléseit – az eredeti tervek szerint a beszédben Clintonék botrányaival foglalkozott volna.
A közeljövőben Hillary Clinton is beszélni fog a terrorizmussal kapcsolatos terveiről. Ő valószínűleg a fegyvertartás korlátozásának népszerűsítésére próbálja felhasználni az orlandói esetet, hiszen ez amúgy is fontos üzenete volt a kampányának. Emellett abban is bízhat, hogy a támadás elleni határozott kiállásával további jó pontokat szerezhet a forrásgyűjtésben számára fontos LMBT-közösségben. Clintonék szerint egyébként Trump eddigi reakciói csak „politikai támadások, gyenge közhelyek és öngratulációk” voltak.