Mindenképpen történelmi eredmény születik, hiszen 1945 óta először nem a két hagyományos nagy párt, a szociáldemokraták (SPÖ) vagy a néppárt (ÖVP) adja majd az elnököt. Ha azonban a fiatal Norbert Hofer legyőzi az idős liberális Alexander Van der Bellent, először lesz radikális jobboldali államelnöke egy EU-s országnak.
Az elnökválasztás május végén megtartott második fordulóját ismétlik meg vasárnap Ausztriában, mert az osztrák alkotmánybíróság a Szabadságpárt beadványára úgy döntött, hogy a szavazatszámlálás szabálytalanságai befolyásolhatták az eredményt. Akkor ugyanis alig 31 ezer szavazattal legyőzte a Zöldek által támogatott, független Alexander Van der Bellen a szabadságpárti Norbert Hofert, ráadásul úgy, hogy csak a közel 700 ezer levélszavazat megszámlálása után fordított 144 ezer szavazatos hátrányból.
A közvélemény-kutatásokból úgy tűnik, a két jelölt támogatottsága közötti különbség azóta is minimális, és eldönthetetlen, ki az esélyesebb. Két dolog lehet döntő. Egyrészt májusban elég sokan mentek el szavazni, a választásra jogosultak 72 százaléka, és
valószínű, hogy most alacsonyabb lesz a részvétel.
A kampány ugyanis nagyon hosszúra nyúlt, közel egyévesre. Nemcsak hogy meg kell ismételni a második fordulót, de az eredetileg október 2-ára kitűzött időpontot a belügyminisztérium mostanra halasztotta, mert sok technikai hiba volt a levélszavazatokhoz kiküldött borítékok leragaszthatóságával. Kérdéses tehát, melyik elnökjelölt szavazói veszítenek többet az érdeklődésükből. Másrészt viszont
sok a bizonytalan szavazó,
és amelyik jelölt belőlük többet tud megnyerni, az lehet a befutó. A felmérések szerint a 6,4 millió szavazópolgár 15 százaléka bizonytalan.
A Néppárt megosztott
Az osztrák kormánykoalíción belül a kisebb pártot, az ÖVP-t is megosztotta a két jelölt. Az alkancellár, Reinhold Mitterlehner Alexander Van der Bellent támogatja, ahogy Heinz Fischer korábbi államfő, Erhard Busek korábbi néppárti alkancellár, Maria Rauch-Kallat korábbi néppárti környezetvédelmi miniszter és Irmgard Griss, az államfőválasztás függetlenként induló jelöltje is, aki az első fordulóban harmadik lett. Az ÖVP frakcióvezetője, Reinhold Lopatka viszont Hofert nevezte a jobbik jelöltnek, bár ezzel utalva rá, hogy egyik jelöltet sem tartaná igazán jó államfőnek.Mennyire szélsőséges Hofer?
Középosztálybeli burgenlandi család sarja Norbert Hofer, aki 1994-ben kezdett politizálni a Szabadság Pártban, amely igazán a szélsőséges Jörg Haider személyéről emlékezetes az európaiaknak.
A nemzetiszocialista családból származó és már a 90-es években bevándorlás-ellenes Haider vezetésével az FPÖ 2000-ben az osztrák kormánykoalíció tagjává vált, ami miatt az unió szankciókkal is fenyegette Ausztria kormányát.
Haider 2005-ös tragikus halála után került tanácsadóként a pártvezetésbe Hofer. Az elnökválasztási kampányban kevésbé radikális euroszkeptikus arcot mutatott, de például tagja egy nacionalista pángermán szervezetnek, a Marko-Germaniának, ahogy az FPÖ vezetése, Hofer közeli munkatársai is szélsőséges háttérrel rendelkeznek, és ilyen szimbólumokat is használnak – írja róla a BBC.
Egy migráns politikus
Az orosz és észt szülők gyermeke, Alexander Van der Bellen többszörösen menekült családból származik. Ősei először Hollandiából vándoroltak Oroszországba, majd onnan Észtországba, és a szovjet megszállás után tovább Németországba, és végül Tirolban telepedtek le.
„Íme, mi válhat egy menekültből” – ezekkel a szavakkal konferálta fel egy minapi kampányrendezvényen a tiroli kisváros, Kaunertal polgármestere Van der Bellent, aki ott nőtt fel.
Az elnökjelölt az 1970-es évektől 1994-ig szociáldemokrataként politizált, amikor átült a Zöldek parlamenti frakciójába. 2014-ben még úgy volt, hogy a Zöldek jelöltjeként is indul az elnökválasztáson, de végül független jelölt lett, ám kampányát a Zöldek támogatták anyagilag.
A két jelöltben tulajdonképpen a jelenlegi Európai Uniót feszítő legmarkánsabb ellentét testesül meg:
az európai integrációban hívők és az ezzel szemben szkeptikusak tábora, illetve akik a bevándorlás kezelésében liberális vagy radikális álláspontot képviselnek.
Előzetes eredmények estére lesznek
Vasárnap reggel 7 órakor nyíltak meg az első szavazóhelyiségek, mintegy 6,4 millió választópolgár dönthet arról, hogy a következő hat évben ki legyen Ausztria szövetségi elnöke. Az egyes tartományokban különböző időpontokban nyitnak és zárnak a szavazóhelyek, a kisebb településeken csak néhány órán át adhatók le a szavazatok.Az osztrák elnökválasztás – a szintén vasárnapi olasz népszavazással együtt – újabb elágazás azon az úton, amelyen talán Angela Merkel német kancellár „meghívó” bevándorláspolitikájával indult el két éve az unió, és amelyben váratlan lépést jelentett nemrég a brexit, Nagy-Britannia népszavazása az EU-ból való kilépésről. És bizonyos értelemben felvezetése a most vasárnap a tavaszi franciaországi országgyűlési választásoknak is, amelyen az egyik esélyes jelölt a szintén nacionalista és EU-ellenes Front Nationalt vezető Marine Le Pen, kihívója pedig a nemrég a republikánus előválasztást megnyerő, és gazdasági szempontból inkább liberális Francois Fillon. Sokak szerint Angela Merkel döntésében, hogy negyedszer is újraindul 2017 őszén a kancellári címért, szerepet játszott az egyre éleződő európai ellentét is a migránsválságban.