A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Ismét több tízezres tüntetés volt Lengyelországban

Varsó, 2016. május 7. Az "Európában vagyunk és maradunk" mottóval megrendezett ellenzéki tüntetés Varsóban 2016. május 7-én. A Lengyelország európai uniós tagságát igenlő tüntetést a Demokráciavédelmi Bizottság (KOD) nevű tömörülés, valamint a Polgári Platform (PO) és a Nowoczesna (Modern) pártok, illetve a Lengyel Néppárt szervezték. (MTI/EPA/Radek Pietruszka)
Vágólapra másolva!
Több tízezren gyűltek össze szombaton a varsói ellenzéki tüntetésén; ezzel egyidejűleg az Európa-napi felvonulás, valamint a nemzeti körök szervezte ellentüntetés is végigvonult Varsón.
Vágólapra másolva!

Az "Európában vagyunk, és leszünk" mottóval megrendezett, az MTI tudósítása szerint "Brüsszel-párti" tüntetésen

az ellenzéki Polgári Platform (PO) vezette főpolgármesteri hivatal szerint több mint 200 ezren, rendőrségi adatok szerint viszont csak mintegy 30 ezren vettek részt.

A Gazeta Wyborcza balliberális napilap körül szerveződő Demokráciavédelmi Bizottság (KOD) által meghirdetett demonstráción Grzegorz Schetyna, a PO elnöke, Ryszard Petru, a szintén ellenzéki Nowoczesna (Modern) elnöke, továbbá Bronislaw Komorowski volt lengyel államfő szólaltak meg, és jelen volt a Gazeta Wyborcza főszerkesztője, Adam Michnik is.

A tüntetők a "Megvédjük a demokráciát" jelszót skandálták, nemzeti és uniós zászlókat lengettek.

Láthatóak voltak a részt vevő pártok logói, valamint az LMBT-közösséget jelképező, szivárványszínű zászlók is.

Az "Európában vagyunk és maradunk" mottóval megrendezett ellenzéki tüntetés Varsóban május 7-én Forrás: MTI/PAP/Radek Pietruszka

A tiltakozás elején megszólaló Mateusz Kijowski, a KOD elnöke elmondta: a menet célja "a sokszínűség, a párbeszédre való nyitottság megmutatása", és a szervezők "a jelenleg a kormánypárt által kétségbe vont értékek mellett állnak ki".

"Ma azért gyűltünk össze, hogy megmondjuk: nem engedjük meg, hogy a tekintélyelvű kormányzás rémálma megvalósuljon" – jelentette ki Grzegorz Schetyna PO-elnök. Úgy vélte: az Európától való elfordulás "a Keletre vezető utat" jelenti. "Nem egyezünk bele a vasfüggönybe, az Európától való elszakításunkba. Európában vagyunk, és leszünk" – hangsúlyozta. Az Európától való elfordulás szándékával vádolta a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) pártot a Modern nevében felszólaló Kamila Gasiuk-Pihowicz is.

A KOD-tüntetéshez csatlakozott a közvetlenül előtte megtartott Schuman-menet résztvevőinek egy része. Az Európa-nap alkalmából az "Itt van Európa" mottóval rendezett kisebb meneten a lengyel közszolgálati tévé szerint valamivel több, mint ezren vettek részt, Bronislaw Komorowski mellett jelen volt a varsói és a berlini főpolgármester.

A KOD menetével párhuzamosan

nemzeti és katolikus körök szerveztek ellentüntetést "Bátorság, Lengyelország" mottóval.

A megmozdulás a hazáért bemutatott szentmisével kezdődött. Az ezt követően elinduló menet elején Máriát és Jézust ábrázoló óriási képeket vittek, a résztvevők nemzeti zászlókat lobogtattak, imádkoztak és egyházi énekeket énekeltek.

Beszédet mondott a radikális Nemzeti Mozgalom (RN) elnöke, Robert Winnicki. "Európát ma balliberális kór gyötri, a multikulturalizmus rákja" – mondta, hangsúlyozva: a lengyeleknek "ellen kell állniuk a brüsszeli diktátumnak".

Az ellentüntetésen a varsói főpolgármesteri hivatal szerint két és fél ezren, a rendőrség szerint négy és fél ezren vettek részt.

Mindhárom felvonulás békésen, rendbontás nélkül zajlott.

Közben Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó PiS elnöke online beszélgetést folytatott a Facebook közösségi hírportálon "Erős Lengyelország Európában" címmel. Az Európai Unióra vonatkozó kérdésekre válaszolva Kaczynski elmondta: uniós téren "pozitív változásokra lehet törekedni", és Lengyelország "mindenekelőtt a nemzeti szuverenitást fogja védeni".

A migrációs válságról beszélve Kaczynski hangsúlyozta: a nyugat-európai terrortámadások nyomán a PiS álláspontja az, hogy Lengyelország nem fogad be menekülteket, "mert nincs olyan mechanizmus, amely a biztonságot szavatolná". "Azok, akik ma menetelnek, azt akarják, hogy a lengyelországi élet megzavarodjon. Segíteni akarunk, de ott, a helyszínen" – jelentette ki Kaczynski, megerősítve ezzel a kormánypártnak a válság megoldását célzó eddigi álláspontját, amely a közel-keleti válság helyszíni kezelését, az Európai Unió külső határainak védelmét részesíti előnyben a menekültelosztási mechanizmusokkal szemben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!