Már majdnem kész Törökország átállítása prezidenciális rendszerre

Recep Tayyip Erdogan
A sajtótájékoztatójára érkező Recep Tayyip Erdogan
Vágólapra másolva!
A török parlament vasárnap késő este elfogadta az utolsót is az elnöki rendszer bevezetéséről szóló alkotmánymódosítási javaslat 18 pontjából, és ezzel újabb lépést tett az úgynevezett prezidenciális rendszer, az államfői jogkör igen jelentős kiszélesítése felé.
Vágólapra másolva!

A javaslatot múlt hétfőn terjesztette vitára a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), és péntek estig 9-et fogadott el a parlament a 18 pontból, köztük azt, amely szerint a miniszterelnök összes hatásköre a mindenkori köztársasági elnökre száll át – akinek a jövőben államfő lesz a megnevezése –, jóváhagyta azt, hogy az államfő jelölhesse ki és menthesse fel a minisztereket, hogy törvényerejű rendeleteket hozhasson, hogy visszaküldhesse a megszavazott törvényeket a parlamentnek átdolgozásra, hogy az alkotmánybíróságot a törvények felülvizsgálatára utasíthassa – miközben ő nevezhessen ki 12-t a 15 alkotmánybíróból.

A vasárnap elfogadott utolsó, 18. pont szerint az államfő megtarthatja párttagságát annak ellenére, hogy eddig köteles volt politikailag semleges maradni.

Már csak egy szavazás van hátra

Bár immár az összes pontot elfogadta a török parlament, a szabályok szerint szükség van még egy második, végső szavazásra, hogy az megerősítse az eddigi döntéseket. Ez a voksolás várhatóan szerdán lesz.

Ha az 550 képviselő közül legalább 330 igennel szavaz, akkor a változtatásokról népszavazást tartanak.

Ha valamelyik pont nem kapja meg a 330 voksot, akkor az kimarad a reformcsomagból, hiába szavazta meg a parlament első nekifutásra.

A prezidenciális rendszerre átállást szorgalmazó Recep Tayyip Erdogan török elnök pártjának, az AKP-nak csak 316 helye van a parlamentben, ám számíthat a nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártjának (MHP) 39 voksára is,

így pedig már 355 mandátum támogathatja a reformokat, azaz 25-tel több az elfogadáshoz szükségesnél.

Az ellenzék pártállammá válástól tart

A kemalista ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) – amelynek 134 képviselője van – már korábban elmondta, attól tart: Törökország tekintélyelvű pártállammá válik, amelyet egyetlen ember ural.

– mondta Deniz Baykal, a CHP egyik képviselője.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!