Az FSZB vezetője erről a dél-oroszországi Kransznodarban beszélt, ahol 74 ország titkosszolgálatának, biztonsági és rendfenntartói erőinek vezetői tartják 16. tanácskozásukat.
A tervezett kalifátus kiépítésének iraki és szíriai kudarcát követően az Iszlám Állam és a hozzácsapódott nemzetközi terrorszervezetek globális stratégiai feladatként jelölték meg egy új, az egész világra kiterjedő terrorhálózat megteremtését.
Erről tanúskodik a legutóbbi terrorcselekmények jellege és széles körű földrajzi kiterjedtsége. Az idei afganisztáni, szíriai, iráni, iraki, egyiptomi, mali, törökországi, oroszországi, nagy-britanniai, spanyolországi, svédországi, finnországi és más országokban elkövetett merényletek áldozatainak száma százakra rúg.
A terrorcselekményeket a civil társadalom ellen intézett kihívásnak kell tekinteni. Céljuk pánikot kelteni a világ különböző pontjain, befolyást gyakorolni a terrorizmus ellen küzdelmet folytató országokra, egyben megmutatni híveiknek és támogatóiknak életképességüket, bizonyítani azt, hogy további akciókra is képesek.
A szíriai kormányerők, az orosz hadsereg és a nemzetközi szövetséges erők erőfeszítései nyomán az Iszlám Állam nagy területeket, számos olajlelőhelyet kényszerült feladni. Jelentősen összezsugorodott a pénzügyi hátterét biztosító gazdasági bázisa.
A nemzetközi terrorszervezetek vezetői, felismerve a teljes vereség veszélyét, kényszerűen taktikát változtatnak.
Tagjaik jelenleg a Közel-Keleten túli területeken, instabil térségekben gyülekeznek, hogy megteremtsék a feszültség és a fegyveres konfliktusok újabb tűzfészkeit.
Ilyen térségnek nevezte Afganisztánt, az IÁ által még ellenőrzött területeket, ahonnan átszivároghatnak Közép-Ázsiában Iránba, Kínába és Indiába. Afganisztánt használva kiinduló bázisként kísérletet tesznek támadások indítására Oroszország ellen.
A nemzetközi terroristák újabb támaszpontokat teremtenek Jemenben, Közép-Amerikában és Délkelet-Ázsiában is.