A 12 lépcsőházból álló paneltömb még 1973-ban épült.
A robbanás következtében az egyik lépcsőház fele a tizedik emelettől a földszintig teljesen leomlott.
A lépcsőház 48 lakásában hivatalos adatok szerint összesen 120 ember volt bejelentve. A rendkívüli helyzetek minisztériumának adatai szerint 26 lakás omlott össze a robbanás után, ezekben hivatalosan 46-an laktak.
Az áldozatok pontos száma továbbra is bizonytalan.
A romok alatt feltehetően 36-40 ember lehet, az eltűntek között hét gyerek van
– közölte Jevgenyij Zinicsev, a rendkívüli helyzetek minisztere.
Eddig öt lakót vittek kórházba, kettejüket súlyos, életveszélyes állapotban. A mentésben csaknem ezerötszázan dolgoznak, munkagépekkel próbálják a törmeléket átkutatni, eltakarítani.
A mentők hétfő este is folytatták a kutatást a romok között, miközben a meteorológiai előrejelzés szerint
az éjjel akár mínusz 23 Celsius-fokos hideg is lehet.
A hatóságok szerint műszaki hiba miatti gázrobbanás történt a magnyitogorszki tömbházban.
A Moszkvától 1400 kilométerre keletre fekvő városban bekövetkezett tragédiáról Vlagyimir Putyin orosz elnököt is tájékoztatták. Az államfő utasítására Jevgenyij Zinicsev, a rendkívüli helyzetek minisztere és Olga Szkvorcova egészségügyi miniszter is a helyszínre utazott.
Később az orosz elnök – aki Szocsiban készült az újév megünneplésére –, programját megszakítva Magnyitogorszkba utazott. A Rosszija 24 televízióban látni lehetett a fekete öltönyt viselő államfőt, amint helyi vezetőkkel tárgyalt, majd meglátogatta a sebesülteket a kórházban.
Az omlás okaként a hatóság nem szándékos gázrobbanást tételez fel. Később az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) megerősítette, hogy
gázrobbanás történt, és bűnügyi eljárást indítottak az ügyben.
Gázrobbanások gyakran előfordulnak az orosz lakóházakban, az ok rendszerint a biztonsági előírások be nem tartása, illetve a karbantartás hiánya.
Magnyitogorszkot a világ egyik legszennyezettebb városai között tartják számon a fém- és acélipara miatt.