A közleményben az olvasható, hogy
Őfelsége, II. Erzsébet királynő mély gyásszal bejelenti, hogy szeretett férje, Őméltósága, Fülöp edinburghi herceg meghalt.
A közleményben azt is írják, hogy Fülöp herceg békés körülmények között távozott reggel a Windsor-kastélyban - írja a Sky News.
A herceg temetéséről egyelőre nem közöltek részleteket, de a Sky News megjegyzi, hogy Fülöp az elmúlt években kifejezésre juttatta azt a kívánságát is, hogy a windsori kastélyparkban, a királyi család tagjainak fenntartott Frogmore Gardens temetkezési helyen kíván nyugodni.
Itt helyezték örök nyugalomra mások mellett Viktória királynőt, II. Erzsébet királynő 1901-ben meghalt üknagymamáját, és Albert herceget, Viktória férjét is.
A halálhír bejelentése után az Egyesült Királyság összes középületén félárbocra eresztették a brit lobogót.
A nemzeti gyász protokolláris előírásai alapján a londoni alsóház összes képviselője a temetésig fekete karszalagot ölt, a férfi képviselők fekete nyakkendőt viselnek.
Ugyanez vonatkozik a királyi család tagjaira is.
A gyászidőszakban II. Erzsébet királynő várhatóan semmilyen hivatalos tevékenységet nem végez.
Ez azt is jelenti, hogy Fülöp herceg temetéséig nem lépnek életbe új törvények, hiszen a parlament által elfogadott jogszabályok érvénybe lépéséhez az uralkodó jóváhagyása is szükséges.
A brit trónutódlási sorrend Fülöp halálával nem változik, hiszen az edinburghi herceg soha nem szerepelt a királyi család trónöröklésre jogosult tagjai között.
Ennek értelmében továbbra is Károly walesi herceg, a királynő és Fülöp herceg 72 esztendős elsőszülött fia a trónörökös, őt változatlanul idősebb fia, Vilmos cambridge-i herceg követi a trónutódlási rendben.
Ahogy az Origo is beszámolt róla, március 16-án engedték ki a kórházból a 99 éves Fülöp herceget.
A brit királynő férje február 16-án feküdt be a londoni VII. Eduárd Király Kórházába, az első hírek szerint fertőzés miatt.
Fülöp herceg júniusban ünnepelte volna 100. születésnapját, és már 2017 őszén hivatalosan visszavonult a közszerepléstől.
A herceg az elmúlt években több alkalommal is kórházi kezelésekre szorult fertőzéses és belgyógyászati panaszok miatt, de a mostani volt az eddigi leghosszabb kórházi tartózkodása.
Komoly szívproblémái is voltak az elmúlt években. A legnagyobb riadalmat az okozta, amikor a herceget 2011 karácsonyának előestéjén mellkasi fájdalmak miatt a királyi család téli rezidenciájáról, Sandringham kastélyából a légierő helikopterével kellett kórházba szállítani. Akkor szívkoszorúér-elzáródást diagnosztizáltak nála, és a panasz okát szívkatéteres beavatkozással, valamint egy artériatágító betét beültetésével sikeresen megszüntették.
Fülöp a görög és a dán királyi családba született 1921-ben Korfu-szigetén. Miután családját száműzték az országból, Fülöp Franciaországban, Németországban és Nagy-Britanniában végezte el tanulmányait, majd 1939-ben, 18 évesen belépett a Brit Királyi Haditengerészetbe.
A II. világháború alatt az Indiai-óceánon és a Földközi-tengeren teljesített szolgálatot.
Részt vett a krétai csatában és a szicíliai partraszállásban is,
és ott volt 1945-ben a Whelp fedélzetén is Tokióban, amikor aláírták a japán fegyverletételt.
Erzsébettel 1934-ben találkoztak először, 1939 júliusától kezdtek levelezni egymással. A II. világháború után Erzsébet apja, VI. György engedélyt adott Fülöpnek, hogy feleségül vegye a hercegnőt, az esküvőjüket 1947. november 20-án tartották meg a Westminsteri-apátságban.
A ceremóniát, a királyi családi történetében először, a BBC rádió élőben közvetítette,
a tudósítást pedig világszerte mintegy 300 millió ember követhette.
Az eljegyzés bejelentése előtt Fülöp lemondott a görög és dán királyi címeiről, brit állampolgár lett, és felvette a Mountbatten nevet. Amikor Erzsébet 1952-ben királynő lett, visszavonult az aktív katonai szolgálattól, 1957-ben pedig hivatalosan is brit herceg lett.
Fülöpnek és Erzsébetnek négy gyereke született: Károly herceg, Anna hercegnő, András herceg és Eduárd herceg.
A herceg a fiatalok támogatására hívta életre az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díjat, és több mint 800 jótékonysági szervezetet, illetve ügyet támogatott főként a természetvédelem és a sport terén.
A Sky News cikkében megjegyzi, hogy Fülöp modernizálóként látta magát a monarchián belül, és a herceg ismert volt közvetlen stílusáról is. Ahogy a cikk fogalmaz: Fülöp a 1940-es évektől volt jelen az Egyesült Királyság életében, és
jelentős örökséget hagy maga mögött.
Fülöp a királyi ház legidősebb tagja volt, és ő szolgált a leghosszabb ideig házastársként egy brit uralkodó mellett.